Урна Николе Тесле треба да буде у Храму Св. Саве

БЕОГРАД: Урна Николе Тесле треба да буде у Храму Светог Саве, јер се посмртни остаци већине великих светских и домаћих научника, књижевника и уметника налазе у верским објектима због идеје националног и духовног јединства, рекао је данас министар кулутре Владан Вукосављевић.
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević  foto: Tanjug/video
Фото: Tanjug

Министар смата да одлуку о томе не треба доносити у “тишини и иза завесе”, већ о томе најпре треба да се разговара.

Да се посмртни остаци неког човека било да је он научник, књижевник, уметник било које врсте или обичан човек налази у установи која се зове музеј је потпуно непримерена цивилизацијским оквирима. Од Египта, Вавилона, Сумера, па и у неолитским и старијим друштвима људи се сахрањују на гробљима, у верским објектима или у маузолејима, рекао је Вукосављевић на ТВ Прва.

Гостујући у дуелу “за” и “против” премештања урне, као највећи аргумент министар је изнео то што су Галилео Галилеј, Рене Декарт, Никола Коперник сахрањени под окриљем верских објеката, као и да ће недавно преминули научник Стивен Хокинг, такође, бити сахрањен у Вестминстерској опатији у Лондону.

Упитан зашто урна Николе Тесле треба да буде у Храму Светог Саве, ако српски научник није “практиковао” веру иако је био син свештеника, министар одговара да су и научници Исак Њутн и Чарлс Дарвин својим научним радом у последњих 500 година највише уздрмали темеље вере и с црквом били на “прагу непријатељског односа”, а да су ипак сахрањени под окриљем Вестминстерске опатије у Лондону.

Каже да је проток времена утицао на ту одлуку због идеје националног и духовног јединства.

Министар је навео примере да се и посмртни остаци Доситеја Обрадовића и Вука Стефановића Караџића налазе у Саборној цркви у Београду, иако су у своје време због својих дела били на “најудаљенијој тачки од цркве и црквених интереса”.

Због тога пример да се посмртни остаци неког научника налазе у урни у некаквом музеју је јединствен, необичан и лош пример. То значи да би урне књижевника требало да се налазе у народним библиотекама, или посмртни остаци музичара народне музике у некој кафани...", приметио је Вукосављевић.

Наводи да Министарство кулутре и те како има везе с том темом, јер, како каже, култура схваћена у ширем смислу обухвата традицију, духовност и науку, те да то министарство нема намеру да покреће никакве кораке “за своје име и за свој рачун”, већ има намеру да покрене јавни дијалог у којем би се чула мишљења свих страна.

Једноставно такве одлуке које су од темељног значаја за идентитет и културу народа не треба доносити у тишини и иза неке завесе", истиче министар.

Вилијем Тербо је једини потомак Николе Тесле, подсећа Вукосављевић, који му је, наглашава министар, у неколико сусрета рекао да ће дати сагласност ако процедура премештања урне из Музеја у храм на Врачару буде покренута.

Министар зато упозорава да никакве невладине организације неће моћи на друштвеним мрежама и на било који јавни начин ширити дезинформације о томе да наслединци Николе Тесле желе да урна остане у Музеју.

Урна је из Америке у Музеј Николе Тесле премештена 1957. године, а одлуку да урна буде смештена баш ту, указује Вукосављевић, донео је Тито иако о томе не постоји званичан податак, али постоје документи који говоре у прилог тој чињеници.

То оспорава многе који тврде, наводи министар, да је одлуку донео Теслин наследник Сава Косановић, који је преминуо годину дана раније него што је урна донета у тадашњу СФРЈ.

Ја ћу вам рећи зашто је Тито то одлучио. Зато што нису хтели да дозволе он и његова антисрпска комунистичка номенклатура да Никола Тесла буде сахрањен на православном гробљу, на Новом грољу у Београду. Ту је корен тога, закључио је Вукосављевић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести