Успех новосадских научника са Природно математичког факултета

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност професор др Зоран Милошевић приредио је пријем за истраживаче са Департмана за физику Природно математичког факултета који су постали чланови колаборације водећег међународног експеримента за проучавање неутрина.
Вања Фифа
Фото: Вања Фифа

Др Милошевић је честитао научницима на великом успеху и најавио расписивање новог четворогодишњег циклуса дугорочних пројеката за који ће бити издвојено 70 милиона динара.

- Ова средства биће усмерена, пре свега, према истраживачима који имају високо ниво цитираности, дакле, према онима који су објављивали радове у најреферентнијим светским научним часописима -  казао је секретар Милошевић и додао да би све то требало да доведе до бољег пласмана Универзитета у Новом Саду на Шангајској листи.

Најавио је и расписивање новог конкурса за научну изузетност, који ће бити намењен најбоље цитираним истраживачима у појединим научним областима, за чију реализацију ће бити издвојено четири милиона динара.

Истраживачи са ПМФ-а, тачније, са Департмана за физику, званично су постали чланови ДУНЕ  (Детекција неутрина дубоко под земљом).


Привилегија и част

Белона Блес студент је прве године докторских студија, каже да јој је велика привилегија и част што је део тима који ће се бавити истраживањем неутрина. 

Фото: Вања Фифа/Белона Блес

- На основним студијама била сам на конференцији у Италији где сам имала први контакт са честичном физиком, и мени се то одмах свидело. Након тога су кренули предмети на факултету из те тематике и одмах сам се определила да је то нешто чиме желим да се бавим. У оквиру истраживања наши задаци ће бити обрада података. Огроман је експеримент и свако ради један одређен део. Ми смо лабораторија која ће обрађивати резултате, а исто тако ћемо размењивати искуства са другима – каже Белона. 

Фото: Вања Фифа/Александар Рикало

Александар Рикало је такође студент докторских студија на ПМФ – у, а ради као асистент на Факултету техничких наука. Поносан је што је део екипе која ће се бавити експериментом јер је то и прилика за усвајање нових знања.


ДУНЕ тренутно чини више од 1.000 истраживача из више од 30 земаља (преко 190 институција), а као прва истраживачка група из Србије укључена је група научника са Катедре за нуклеарну физику – проф. др Наташа Тодоровић, редовни професор, проф. др Јована Николов, ванредни професор и др Никола Јованчевић, доцент, као и четири студента докторских студија нуклеарне физике.

Чланство у Колаборацији омогућиће сарадницима са Природно-математичког факултета у Новом Саду оспособљавање стручњака који ће се бавити истраживањима физике неутрина и имати значајну улогу у експерименту ДУНЕ током наредних 20 година.

Професорка др Наташа Тодоровић је казала да је прва степеница прикључењу истраживању био пројекат Фонда за науку у оквиру програма сарадње српске науке са дијаспором. - ДУНЕ је водећи међународни експеримент за проучавање неутрина, најзаступљенијих честица материје у свемиру, а носилац пројекта је америчка лабораторија за физику елементарних честица у Илионису. Ми смо формирали тим, договорили се са заитенресованим студентима, и онда смо упутили мејл и изразили наше интересовање. Послате су им наше и биографије студената. Њима су студенти важни, јер се ради анализа великог броја података, они ће бити задужени да обрађују резултате. Имали смо преговоре са њима и трајало је око десет месеци – казала је професорка др Тодоровић.  ДУНЕ се састоји од два неутринска детектора, смештена под земљом на растојању од 1.300 километара. Ови детектори ће омогућити научницима да боље разумеју физику неутрина и њихову улогу у настанку свемира, као и механизме распада протона. Два прототипа ових детектора налазе се у истраживачком центру ЦЕРН.

- Експеримент почиње 2026. године, до тада се тестира опрема, анализаирају резултати. У ЦЕРН-у постоји прототип овог експеримента. Ово је први  пројекат ван Европе у који је ЦЕРН уложио новац, то само говори о његовом значају – појаснила је професорка др Тодоровић.  Она је казала да ће у истраживању учестовати четири студента докторских студија, који ће моћи даље да преносе своје знање. 

ДУНЕ настоји да реши велике мистерије: порекло материје, уједињење сила које делују у природи и формирање црних рупа. Очекује се да ће резултати по значају бити једнаки са открићем Хигсове честице на великом хадронском сударачу у ЦЕРН-у.

Чланови Катедре за нуклеарну физику већ имају остварену међународну сарадњу са низом еминентних научних центара из нуклеарне физике: ЦЕРН-ом у Женеви, Обједињеним институтом за нуклеарна истраживања у Дубни (Русија), истраживачким центром у Белгији, Националном лабораторијом у Чикагу, универзитетима у Француској, Италији, Великој Британији, Сједнињеним Америчким Државама, као и научним институтима у Мађарској, Немачкој и Хрватској.

Слађана Аничић Илић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести