Важно повећање броја становника, али и продуктивност друштва

Генерално гледано, каже  Спољарић Егер у разговору за Танјуг, на маргинама овогодишњег Београдског безбедносног форума, пад становништва на Западном Балкану је последица комбинације ниског фертилитета са високим процентом миграције.
Pomoćnica generalnog sekretara UN Mirjana Spoljarić Eger  Foto: Youtube/printscreen
Фото: Помоћница генералног секретара УН Мирјана Спољарић Егер  Фото: Youtube/printscreen 

БЕОГРАД: Помоћница генералног секретара УН Мирјана Спољарић Егер каже да не постоји јединствен план за решавање проблема депопулације у региону Западног Балкана, те сматра да је за то потребно креирати дугорочну политичку стратегију и на националном и на регионалном нивоу.

Генерално гледано, каже  Спољарић Егер у разговору за Танјуг, на маргинама овогодишњег Београдског безбедносног форума, пад становништва на Западном Балкану је последица комбинације ниског фертилитета са високим процентом миграције.

Миграција ка Западној Европи, али такође према другим земљама додатно је ојачана последњих деценија,, а на питање какав утицај има пад броја становника на економију земаља у региону, истиче да и повећање и смањење броја становника има утицај на БДП, али да то не значи да је увек и по аутоматизму реч о позитивним или негативним последицама.

"Зависи од продуктивности једног друштва. Морамо да будемо свесни да што је старије и мање становништво то ће допринети креирању све већих шокова на пензиони систем, на здраствени систем и то ће бити опасно до нивоа потенцијалног друштвеног колапса", каже Егер и истиче да је неопходно радити не само на на повећању броја становника него и на продуктивности по глави становника.

"Није све у броју становника, већ и у томе колико је становништво продуктивно, атрактивно, али и колико је здраво окружење у коме живимо", напомиње Егер.Како је навела, због тога Програм за развој Уједињених нација - УНДП ради на инвестицијама у образовању, али и у социјалној заштити.

"Радимо да прилагодимо образовни систем будућим потребама на тржишту рада, али истовремено да промовишемо женско предузетништво и инвестиције у зеленој економији, што је такође област где ће се отварати нова радна места у будућности", наглашава она.

Према њеним речима, треба се бавити и продиктивношћу старијег становништва јер су људи са 60 година данас много продуктивнији него што су били пре 30-40 година.

"Треба да се позабавимо питањем миграција које је поново актуелно, али и како да вратимо квалификовану младу радну снагу јер највећи миграциони проблем у Југоисточној Европи представља одлазак младог становништва које је у годинама када је најпродуктивније", упозорава она и додаје да питање депопулације превазилази националне границе, као и да се не може решавати без међународне сарадње.

"ЕУ је спремна да инвестира у регион и допринесе економски одрживом развоју. Битно је да су инвестиције фокусиране на најкритичније тачке. Са највишег нивоа до нивоа локалне самоуправе треба да постоји усаглашеност и оквир за решавање овог дугорочног проблема путем дугорочне стратегије", закључује Егер, уз опаску да се решење не налази само у једној влади.

"Решење почиње од инвестиционих токова, питања где иду инвестиције, да ли иду у образовање, као и нових радних места и усаглашености са широм политиком региона".Додаје да је УНДП почео да сарађује и са владом Србије и да је Влада желела да се бави овим питањем.

"У последњих 12 до 24 месеца организовали смо радионице са бројним експертима, али и у другим облицима у циљу размене искустава како бисмо се позабавили суштином проблема и пронашли начин да адресирамо овај проблем".

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести