Већина за враћање војног рока због дисциплине младих

Око 73 одсто испитаника сматра да је потребно вратити војни рок због дисциплине младих и традиције, показује истраживање "Ставови грађана о безбедности", чије је резултате данас представио Београдски центар за безбедносну политику.
vojska srbije parada
Фото: Tanjug (Dimitrije Goll)

Подаци показују да је поверење у институције безбедности стабилно и поново је на првом месту Војска Србије којој верује 65 одсто грађана, који такође сматрају да у војсци има најмање корупције, рекла је истраживачица БЦБП Марија Игњатовић и додала да грађани верују да Војска може да заштити земљу.

Стабилно је поверење и у полицију, мада истовремено више од 70 одсто грађана сматра да је она корумпирана и да штити криминалце повезане са политичарима, политичаре и финансијске моћнике.

Када је реч о безбедносним претњама, грађани сматрају да највеће претње долазе изнутра - 73 одсто грађана као безбедносну претњу види "белу кугу" и наркоманију (69 одсто), а као највеће спољне претње види мигранте (20 одсто), велике силе (18 одсто), САД (17 одсто) и Косово (15 одсто).

На питање у шта треба улагати, грађани на прво место због корона вируса стављају здравство, затим набавку оружја, смањење загађења, повећање плата за војску и полицију, у одбрану од поплава и друге природне непогоде и у опремање полиције.

Игњатовић је истакла да се из тога види да су ставови грађана донекле опречни, јер мисле да највеће претње долазе изнутра, а да треба јачати тврду моћ и улагати у војску и полицију.

До тога долази јер после Војске Србије и Српске православне цркве, на трећем месту грађани верују медијима, а највише се информишу путем телевизија које не преиспитују критички оно што говори власт, казала је Игњатовић.

Истраживачица БЦБП Марија Павловић рекла је да се грађани у Србији осећају безбедно и то пре свега у свом дому, али да не мисле да државни органи доприносе њиховом осећају безбедности.

Када је реч о јулским протестима, половина испитаника верује да је полиција реаговала како треба, уз понеки случај прекомерног коришћења силе, и сматрају да је свако ко оде на насилне протесте сам крив за оно што га је снашло, чак и ако не уради ништа погрешно.

Када је реч о епидемији, Павловић је рекла да је истраживање спроведено крајем септембра и почетком октобра и да се тада 63 одсто грађана осећало безбедно, али да мисли да би тај број данас био мањи, због пораста броја заражених.

Сарадник БЦБП Саша Ђорђевић рекао је да се у Србију поново враћа забринутост грађана због организованог криминала, јер се стално дешавају мафијашка убиства или "дизање аутомобила у ваздух".

Он је додао да истраживање показује да се код грађана ствара нереално очекивање да војска може да реши унутрашње проблеме, иако јој је улога да штити грађане од претњи споља. (крај) ис/анд

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести