Владика Иринеј: Живи језик живог народа надживеће декрете

БЕОГРАД: Епископ бачки Иринеј Буловић оценио је, поводом усвајања Закона о родној равноправности, да се у пракси намеће и спроводи нова радикална реформа и арбитрарна трансформација српског језика.
vladika irinej liturgija
Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Епископ Иринеј је, у ауторском тексту за београдске Новости, оценио да та реформа није резултат спонтаног, природног језичког развоја, него недомишљеног и зато непромишљеног усвајања идеолошке матрице савремене западне, како наводи, махом дехристијанизоване или постхришћанске културе и цивилизације.

Он сматра да је реч о новој идеологизацији језичког феномена, која се може означити као "џендеризација" језика и која се у свету врши више-мање насилно, па тако и споменути закон прети казнама онима који одбију да се изражавају у складу са новим језичким правилима.

Иринеј оцењује да се усвајањем тог закона "озакоњује" дискриминација огромне већине грађана, па и читаве једне националне заједнице у Србији, мислећи при том на грађане Србије мађарске народности, у чијој граматици не постоји појам мушког, женског и средњег граматичког рода.

Епископ Буловић сматра да нова "џендерска" идеологија и пратећи закони дискриминишу све, и већину и мањину, јер их приморавају да се деле и отуђују једни од других и да говоре непостојећим језиком.

"Ујдурма са "родним" новоговором и тобожњом законском заштитом "родне равноправности" само је, по нашем мишљењу, димна завеса и камуфлажа. Порука је она осмомартовска: ево вам језичка играчка да се забављате, а у реалном животу ће вам послодавац и убудуће говорити: "Бирај: или трудноћа или посао", пише Буловић.

Он оцењује да је савремена "родна" идеологија неправедна и назадна у поређењу са изворном библијском и хришћанском антропологијом и истиче да је, према библијском учењу, људско биће једно биће у два издања - мушком и женском.

Буловић поставља питање чему наметање вештачког и извештаченог језика лажне родне равноправности и да ли су мушкарци и жене две засебне биолошке врсте, а не два, по својој природи истоветна начина постојања људских бића, уз уважавање биолошко-социјалних особености.

Према његовом мишљењу, лансирање таквог квазипроблема и аналогног закона представља "дангубу, луксуз и пуцањ у празно, па и грех", у времену у којем смо, како истиче, суочени са изазовима и искушењима каква смо ретко кад у историји имали.

"Декретима, забранама, противуставним "решењима", претњама и идеолошким "кетманима" неће бити покорен ни програмиран живи језик једног још увек живог народа", истиче епископ Иринеј.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести