ВСВ: Подмлађивање, нова обука и набавка опреме

НОВИ САД: У 221 добровољном ватрогасном друштву, колико их је при Ватрогасном савезу Војводине (ВСВ), на располагању је више од 10.000 ватрогасаца и 160 ватрогасних возила.
vatrogasci
Фото: zrenjanin.rs

Стога је Аутономна покрајина Војводине издвојила око 40 милиона динара за набавку опреме, како возила, тако и одела, црева и осталих потрепштина, док је у плану да ВСВ конкурише и за новац за обнову ватрогасних домова.

Имамо друштва који немају ништа, али по позиву на интервенцију имају обучено људство које излази на испомоћ професионалним ватрогасним јединицама, објашњава председник ВСВ Синиша Шавија.

Како додаје, то су углавном новооснована друштва која имају опремљене људе али немају сву неопходну опрему, односно набавили су униформе али немају возила.

Међу њима су Добровољно ватрогасно друштво Ковиљ, ДВД Сот, ДВД Остојићево, ДВД Сириг, ДВД Бачки Јарак, навео је наш саговорник.

Откако су лане донесени закони о добровољном ватрогаству, и о смањењу ризика од катастрофа и управљањеу ванредним ситуацијама, добровољни ватрогасци су се први пут нашли у систему као посебан субјект од посебног значаја, што им омогућава већи основ за добијање новца за редован рад.

Финансирање је шаролико, у неким општинама ни не постоји, али у 80 одсто случајева у добровољном ватрогаству општине финансијски подржавају своја друштва, али средства нису довољна, наводи Шавија.

Нов закон, додаје, не може одмах да да резултате, први ће бити видљиви за две-три године.

Морамо унутар себе да се реформишемо, да учинимо да приступ друштава и локалних смаоуправа буду другачији, а у томе имамо подршку Сектора за ванредне ситуације МУП-а, најавио је Шавија.

Нови закон о смањењу ризика (Члан 80) нуди могућност да оперативне добровољне ватрогасне јединице постану јединица цивилне заштите опште намене, а прва локална самоуправа која је то регулисала јесте Град Зрењанин.


Најмлађи иду на такмичење

Добровољна ватрогасна друштва у Војводини броје око 4.000 чланова који су узраста од седам до 18 година. Оно што их привлачи том позиву јесу ентузијазам, жеља да некоме помогну, стицање нових вештина, али и породична традиција.

На предстојећем Међународном такмичењу ватрогасног подмлатка у Швајцарској, које се одржав од 14. до 20. јула, Србију представљају три екипе из покрајине: девојчице из Глогња и дечаци из Новог Кнежевца и Мраморка.


Фото: zrenjanin.rs

Пре ступања закона о добровољном ватрогаству били смо фокусирани на превентиву, а сад смо обавезни да у року од 18 месеци оформимо оперативне добровољне ватрогасне јединице, што је и услов за пререгистрацију и опстанак ДВД, каже председник ВСВ.

Сад морамо, додаје, да ставимо акценат на подмлађивање, нову обуку и набавку ватрогасне опреме, то су нам три основна правца у наредном периоду.

За време жетве организујемо обуке на свим локалима, обилазимо и едукујемо децу по школама. ВСВ ради обуку за полагање стручног испита, основну и специјалну обуку. Од следеће године имамо план да радимо и пројекте прекограничне сарадње, поручио је Шавија.

Добровољна ватрогасна друштва у Војводини током године имају десетак интервенција, а нека и више од 30. Углавном је реч о пожарима на отвореном.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести