Паори саопштили жеље, откупљивачи још ћуте

Жетва пшенице још није кренула у пуном обиму, али тамо где је род већ скинут ратари нису задовољни приносима. Због тога сматрају да би килограм хлебног зрна требало да кошта око 50 динара.
Žetva pšenice Foto: Dnevnik.rs/F. Bakić
Фото: Жетва пшенице Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

Међутим, килограм нове пшенице је ове седмице на Продуктној берзи вредео 41,8 динара, што је појефтињене у односу на дане пре почетка жетве, када је хлебно зрно коштало скоро 50 динара, односно било 48,4 динара с ПДВ-ом.

На Берзи објашњавају да је пад цене уследио јер нема купорподаје пошто за пшеницу нико није заинтересован, ни купци ни трговци. Уједно, подсећају да се лане новим родом почело трговати у првој седмици јула и да је тада килограм пшенице коштао 23,1 динар, а да је временом цена хлебног зрна расла, па је жито крајем маја било најскупље и коштало 48,4 динара.

За сада о цени нове пшенице причају само земљорадници док се откупљивачи не изјашњавају, премда примају нову пшеницу. И у ранијим жетвама цена пшенице није се знала све док се род не скине сасвим, па се очекује да тако буде и ове године

Пшеницу ове жетве треба да се скине с око 630.000 хектара, а процене се крећу да би ове године могли добити мање жита него лане, због суше. Очекује се да ће је бити око 4,8 тона по хектару, али и с таквим приносима жита ћемо имати  довољно за домаће потребе и за извоз

Ратар из Кисача Јозеф Фокман завршио је са жетвом пшенице и није задовољан количином новог рода. Жито је сејао на више њива и добио од 2,4 до 3,7 тона по јутру.

- Килограм новог рода требао би да кошта око 50 динара због малих приноса и трошкова сетве и ђубрива, који су били знатно виши у односу на сетву 2020. годину – казао је Фокман. -Уколико цена новог рода буде као што је трунутно, око 41,8 динара, земљорадници неће зарадити ни стотину евра по јутру.

Зато ће, каже Фокман, пшеницу оставити на лагеру и чекати бољу цену него што је сада, али многи земљорадници то неће учинити јер су се задужили и од новог рода морају да врате дугове.

Директор “Житоуније” Здравко Шајатовић каже за “Дневник” да је незахвално говорити колико би нова пшеница требала да кошта.

48,4 динара вредела крајем маја пшеница

- Жетва је тек почела и не знају се поуздано ни приноси ни квалитет. Није нам познато ни то каква  ће бити понуда и тражња. У протекле две године ратари се нису журили да продају нови род што се показало као добра одлука јер је цена жита током зиме и пролећа стално била у успону – истиче Шајатовић.

Он каже да ће на цену утицати и залихе које имају млинари и извозници.

- За разлику од пшенице, која се може чувати, брашно није трајна намирница, а имамо га на претек. За њим тренутно не влада велика потражња, вероватно зато што га на тржишту има довољно. Према подацима Министарства пољопривреде на залихама имамо 500.000 тона пшенице остале од прошле жетве. што може да утиче на цену новог рода - нагласио је Шајатовић.


Робне резеве купују 100.000 тона?

Жарко Галетин сматра да  се може очекивати да већ почетком јула Републичке робне резерве крену у откуп новог рода  и да би то могло да успори трговање.

– Незванично, Робне резерве Србије спремају се да купе четири пута више пшенице него лане, када су од земљорадника откупиле 30.000 тона, а сада планирају да купе чак 100.000 до 120.000 тона новог рода за 41 динар -навео је Галетин.


Аграрни аналитичар из Новог Сада Жарко Галетин сматра да ће у старту купопродаје новог рода, када буде била завршена жетва, нова пшеница коштати 37 динара без ПДВ-а, али да ће временом цена расти, само што скок цена неће бити значајан као прошле године.

– Прошле жетве трговање је кренуло с 23,1 динар, да би касније килограм пшенице вредео више него дупло – 48,4 динара - каже Галетин. - Сада се то неће  десити, цена пшенице ће ићи навише, али поскупљење неће бити  знатно.

        З. Делић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести