ИСТРАЖУЈЕ СЕ ДА ЛИ ЈЕ ДЕЧАК УБИЦА ИЗ РИБНИКАРА ИМАО САУЧЕСНИКЕ Адвокатица Добричанин о случају који је зауставио Србију

БЕОГРАД: Адвокат Зора Добричанин изјавила је данас да се није престало са истраживањем да ли су постојали саучесници малолетног К.К. у извршењу масовног убиства у ОШ "Владислав Рибникар" 3. маја ове године.
zora dobricanin, Youtbe screenshot/TV Happy
Фото: Youtbe screenshot/TV Happy

"То што је директни извршилац дете, које је у тренутку извршења тог грусног злочина имало 13 година, не значи да нема неких помагача, подстрекача, неких других који би могли да одговарају за убиство. Чак, ми се носимо мишљу од самог почетка да је могуће у питању терористички акт, јер је дефинитивно изазван страх великих размера", рекла је Добричанин за Танјуг.

Образлажући ту сумњу, она је рекла да, после те трагедије, не можете срести родитеља чија дете иде у школу, а да не осећа страх.

"Деца су сад полудела за неколико лајкова на неком профилу на интернету, деца су у стању свашта да ураде. Школа је од најсигурније зоне постала у једном тренутку место страха и место које изазива велику несигурност", констатовала је Добричанин.

Додала је да је изазван страх великих размера, а онима којима се не слажу са њом по питању тероризма и кажу па не постоји политичка позадина, поставила је питање ''како знају, пошто то још није испитано''.

"То што није у овом тренутку доказано, још увек све то не значи да не постоји и не значи да наше службе безбедности то не истражују. Тужилаштво још води неколико тих поступака јер жели све да истражи у том контексту", рекла је Добричанин.

Коментаришући то што је провајдер СББ одбио да достави ИП адресе породице Крсмановић без захтева суда, Добричанин је рекла да мисли да тај случај превазилази све и да је просто невероватно да постоји било ко ко тужилаштву неће да помогне.

"Оно што могу да кажем, то је да мислим да кад у таквом неком случају тужилац захтева податке од било кога, свако је дужан да тужиоцу достави податке. О законитости поступка у тој фази води рачуна тужилац. У сваком случају, о законитости сваког појединачног доказа води рачуна суд на крају", поручила је Добричанин.

Она је додала да су те ИП адресе потребне да би се упутили дописи до профила на Инстаграму, Фејсбуку или ТикТоку и да би се онда даље радило.

"То је једноставно помоћни алат за даљи рад. Међутим, уколико они то неће да доставе, то говори нешто друго. Они су рекли да ће доставити уколико добију захтев суда. Свакако то неће спречити тужилаштво да ради даље. Можда ни тим ИП адресама не бисмо добили ништа. Посебно када узмемо у обзир чињеницу да пола Београда има једну исту ИП адресу", рекла је Добричанин.

Што се тиче самог судског поступка у случају Рибникар, Добричанин сматра да се учинило доста за шест месеци.

"Мислим да смо дали доста доприноса, као и други пуномоћници оштећених. Морам да нагласим да сви оштећени имају по једног, па и по више пуномоћника и да смо ми сви у тужби у принципу јединствени. Били смо мишљења сви да је у тренутку подизања оптужнице било довољно доказа да се пређе на следећи степен сумње, дакле да се заврши истрага и подигне оптужница, што је засад и потврђено одлуком Вишег суда у Београду", навела је Добричанин.

Она је објаснила да након што приме одлуку Вишег суда о потврђивању оптужнице, окривљени и његови браниоци имају право да пишу жалбу у року од три дана Апелационом суду у Београду, који може да уважи жалбу или жалбе и предмет врати на поновни поступак или да једноставно жалбе одбије.

"Онда бисмо очекивали термин заказивања суђења и онда бисмо ишли у судницу. Поступак је у фази оптужења", навела је Добричанин.

Она је подсетила да су подигнуте оптужнице против оца  и мајке К.К. као и два радника стрељане.

"За оца је поступак због кривичног дела тешко дело против опште сигурности. За мајку је кривично дело недозвољено држање оружја и ношење оружја. За раднике стрељане је давање лажног исказа, тако да у овом тренутку нико није оптужен за убиство. А  убиство се неминовно и неспорно десило јер имамо толико мртве деце и мртвог њиховог радника обезбеђења Драгана", рекла је Добричанин.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести