Граничном полицајцу две и по године затвора због примања мита

Полицијски службеник граничног прелаза на Хоргошу Зоран Дидановић из Суботице (46) осуђен је због примања мита неправоснажно на две и по године затвора након јучерашњег поновљеног доказног поступка, истоветном пресудом с првостепеном у Посебном одељењу за борбу против корупције (ПОСК) новосадског Вишег суда.
pravda sud
Фото: pixabay.com

Њему се приписује да је узимао новац од више особа крајем 2018. године, на путничком улазу у Србију, наводно девет пута у једној смени, да не би извршио службене радње које је морао извршити, односно контролу и испуњеност услова за улаз у земљу.

Двојици окривљених за давање мита, Рајку Шаровићу (60) из Бачког Доброг Поља и Александру Узелцу (52) из Кикинде, такође је поновљена казна од осам месеци условно, с роком провере од три године.

Оптужени  ни јуче нису признали кривична дела која им се стављају на терет оптужним предлогом, иако је у списима приложен и видео запис начињен поводом чињења дела. Одбрана сматра да је видео материјал прибављен на незаконит начин, те да је нејасан и непрегледан, док  првоокривљени Дидановић је јуче поновио да не може себе да препозна на видео-запису и навео да његов брат близанац такође ради на истом граничном прелазу као полицајац, али да ни њега не препознаје на  снимцима.

Окривљени Шаровић је рекао и јуче да није имао разлог да даје мито, јер је платио царину спорном приликом и да о томе има потврду. Он није могао да се присети ни чије је комби страних регистарских ознака возио том приликом. С њим у возилу је било више особа, а увозио је и опрему купљену у Немачкој, а за новац затечен у његовом пасошу који је давао на увид није могао да објасни како је ту „запао“. Додао је да одлази у Немачку пошто је незапослен.

Узелац, окривљен за давање мита, возио је аутомобил мерцедес кад је ушао у спорну ситуацију, казао је да иде често у Берлин „да би зарадио неки динар”. Није желео да се изјашњава  нити да одговара на питања јуче, јер је како је навео, све већ рекао. Његов бранилац је напоменуо да се брањеник и првокривљени полицајац не познају и да није било мотива за давање мита, те у завршним речим тражи о да се овај ослободи оптужби.

Судија Ана Стаменић је приликом образлагања пресуде оценила да је Дидановић био свестан свога дела и његове забрањености, а чије извршење је хтео.

- Посао полицајца је да спречава кривична дела, а не да их чини. Окривљени у униформи који чини кривична дела штети угледу Министарства полиције и земље, а поготово је то озбиљно ако се чини на самом уласку у Републику Србију - казала је судија Стаменић. 

У олакшавајуће околности узето је  породично стање првоокривљеног, да има жену и децу, али не и то што није кажњаван у току за 20 година службовања.

Износи који се спомињу у оптужном акту, како смо писали раније,  су у противредности стотинак евра. односно одузеће се 1.000 динара и 95 евра. Подсетимо, полицијски службеници осуђени правоснажно на више од шест месеци затвора, аутоматски остају без посла у МУП-у.

        М. Вујачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести