Још 13 дана за замену оружног листа

Приближава се рок до када власници пиштоља, револвера и ловачких пушака који нису заменили старе оружне листове, треба то да учине. Њима је за ту обавезу остало још само 13 дана. 
Pištolji Foto: Dnevnik.rs
Фото: Пиштољи Фото: Дневник.рс

За разлику од старог документа, на једном биометријском оружном листу моћи ће да се региструје до десет комада пушака или пиштоља.

Иако је, сходно Закону о оружју и муницији, који је Скупштина Србије усвојила 2015. године, рок за замену био 5. март 2019, Влада Србије је на самом почетку прошле године тај рок продужила годиун – до 5. марта 2020.

Након што је 2015. усвојен нови Закон о оружју и муницији, почетак његове примене је одложен до марта 2016. Власницима оружја је након тога остављен рок од три године да замене оружни лист. Имајући у виду да је Закон увео низ новина у тој области, пре свега у погледу категорија оружја, услова и режима за његово поседовање, увођење обрасца оружног листа с уграђеним миктроконтролером, испоставило се да је рок остављен за замену исправа недовољно дуг за испуњење те обавезе. 

Наиме, увидом у службене евиденције Министарства унутрашњих послова, као и анализом постојећег стања, утврђено је да се поступци замене исправа спроводе успорено. О томе сведочи податак да је за три године само 100.000 грађана заменило те папире. То говори и о томе да су многи власници оружја, по навици, чекали последњи час.

Власник оружја, по закону, обавезан је да приликом замене оружног листа донесе оружје у полицијску станицу на увид, као и старе исправе. Потребна му је потврда да против њега није покренут кривични поступак, као и лекарско уверење о способности за држање и ношење оружја. 

Саставни део поступка су и документи који доказују тзв. оправдани разлог за поседовање оружја. За грађанина који поседује ловачку пушку или карабин то је уверење о положеном ловачком испиту или копија ловне карте.

Уколико је оружје намењено спорту, оправдани разлог чини потврда о чланству у неком од стрељачких клубова. 

У случају да су пиштољ или пушка намењени за личну безбедност, власник је обавезан да „на записник” да и изјаву којом тврди да му је због посла који обавља или других околности сигурност угрожена. Све то прати теренска провера полиције пре издавања дозволе. 

Осим тога, старији власници оружја мораће том приликом да МУП-у доставе и уверење о здравственој способности за поседовање оружја. Ипак, биће привилеговани у једној ствари у односу на оне који сада набављају оружје – нису у обавези да пролазе кроз обуку у руковању пиштољима или револверима.

Такође, у току спровођења поступка полицијски службеници месно надлежне полицијске управе, односно полицијске станице, утврђују да ли су испуњени услови за безбедан смештај и чување оружја. То значи да полиција проверава да ли у кући или стану власници оружја имају сеф у којем ће држати своје пушке и пиштоље. Сеф за безбедно држање оружја је обавезан.

У МУП-у истичу да су нови прописи донети пре свега у интересу безбедности грађана. 

Током пререгистрације, морају бити испуњени сви законски услови, будући да је појединим грађанима дозвола за оружје издата пре 20 и више година. Зато је важна провера да ли испуњавају све услове, кажу у МУП-у.

Власници оружја који не замене оружне листове, ризикују прекршајне казне од 5.000 до 150.000 динара, али и да им се оружје и одузме

Издавање новог оружног листа кошта 1.500 динара (600 динара је образац који израђује Завод за израду новчаница). Грађани који поседују оружје с олученим цевима – пиштоље, револвере, карабине – дужни су да уплате и републичку таксу од 5.360 динара. Уз те трошкове, лекарско уверење кошта од 3.500 до чак 6.000 динара (зависно од здравствене установе), што укупан износ замене тог документа подиже и на више од 12.000 динара.


Пререгистрација трофејног оружја

Нови Закон укинуо је категорију трофејног оружја. По евиденцији МУП-а, до ступања на снагу нових прописа у Србији је било регистровано укупно 63.558 комада трофејног оружја. По незваничним информацијама, више од половине власника пререгистровало је своје ватрене трофеје. Сви поступци још увек нису завршени, а део тог наоружања предат је држави.

Власници трофејног оружја имају могућност да га региструју на оружни лист, а у смислу новог закона, пререгистрација трофејног оружја подразумева и да особе које поседују ту врсту оружја могу да га пријаве и као старо оружје, ако има историјску вредност или је произведено пре 1900. године.

Власници трофејног оружја могу га регистровати на оружни лист, али само ако испуњавају услове који важе и за друге потенцијалне власнике оружја. Између осталог, ти услови су да нису осуђивани за тежа кривична дела, да нису прекршајно кажњавани у последње четири године, као и „да својим понашањем не указују на то да ће представљати опасност за себе или друге и јавни ред и мир”.

У случају онеспособљавања трофејног оружја, или поседовања оружја које је дефинисано као старо, подноси се захтев надлежном органу тог министарства за пријаву оружја из категорије Ц.

По Закону о оружју и муницији, онеспособљено оружје је ватрено оружје чији су сви основни делови трајно преправљени тако да се из њега не може испалити бојеви метак. Потврду о онеспособљавању оружја издају правна лица и предузетници овлашћени за испитивање, жигосање и обележавање ватреног оружја и за производњу оружја, као и овлашћени сервисери. Власник оружја дужан је да трајно онеспособљено оружје пријави надлежном органу у року од осам дана од дана онеспособљавања, наводе у полицији.


Власници оружја који до 5. марта ове године не замене оружне листове како то налаже важећи закон, ризикују прекршајне казне од 5.000 до 150.000 динара, али и да им се оружје и муниција одузму. Иста казна предвиђена је и за оне који не доставе МУП-у лекарско уверење, а наоружани грађани су, по важећем закону, дужни да то ураде сваких пет година.

Како незванично сазнајемо, до сада је у току пререгистрације оружја одбијено пет одсто грађана који су поднели захтев и њима су пиштољи и револвери одузети.

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести