Кубуровић: Суђење за "стечајну" неразумно дуго трајало 

БЕОГРАД: Министарка правде Нела Кубуровић изјавила је данас да је суђење окривљенима у поступку познатом као "стечајна мафија" који је правоснажно окончан ослобађајућом пресудом након 12 година, пример "неразумно дугог суђења".
kuburovic, tanjug zzestic
Фото: Нела Кубуровић, фото: Танјуг (З. Жестић)

Она очекује да ће, како је навела, станке искористити своје право и у складу са законом поднети захтев за накнаду штете.

Напоменула је да не може да наведе колики ће износи бити додељени странакама из тог поступка док оне не поднесу захтеве и не наведу износе које сматрају да треба да добију због, како је рекла, "оваквог суђења и пресуде која је уследила као резултат тако дугог процеса".

"Када питате да ли је од поступка могло да се раније одустане, да ли оптужница није била добра - управо смо кренули у реформу кривичног законодавства и поступка у кривичним предметима како би покушали да имамо све услове да имамо добре и квалитетне оптузнице", рекаље Кубуровић новинарима.

Зато је, како је указала, донет нови Закон о организацији и надлежности државних органа за сузбијање организованог криминала, корупције и тероризма који је почео да се применњује од 1. марта ове године - да би могао да обезбеди квалитетно прикупљање доказа и мутлисекторску сарадњу државних органа, пре свега полиције и тужилаштва.

Кубуровић је указала да се због неоснованог лишења слободе сваке године издвајају велика средства.

Појаснила је да странке које нису задовољне износом који им понуди Комисија Министарства правде као одштету, иду на парнични поступак који изазива додатне трошкове јер врло често, како је рекла, долази до принудног извршења и многоструко високе тршокове.

Одговарајући на питање које се тиче ослобађајућих пресуда "стечајној мафији" и припадиницма Јединице за специјалне операције, председник Врховоног касационог суда Драгомир Милојевић је навео да ту нема кривице суда.

"Суд је донео одлуке на основу чињеница које је утврдио на главном претресу, а то се односи на све ослобађајуће пресуде. Зашто је дошло до тих оптужница то је питање за неког другог", рекао је Милојевић, указујући да је одговор на питање "ко је ту крив", веома комплексан. 

"Важно је да се у преистражном и истражном поступку прикупе ваљани и квалитени докази. Тужиоци су завршили исте факултете као и ми судије тако да што се тиче оцене, требало би и да буду опрезнији приликом подношења оптужнице", рекао је председник ВКС.

Он је напоменуо да број страница у оптужници ништа не значи, ако су докази проблематични и доводе до ослобађајућих пресуда.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести