Мишковић тражи од апелације пресуду на основу доказа

БЕОГРАД:  Главни претрес (суђење) у другостепеном поступку против власника "Делта холдинга" Мирослава Мишковића, његовог сина Марка, власника Нибенс групе и осталих оптужених у том случају почео је данас пред Апелационим судом у Београду.
Miroslav Mišković dolazi na sudjenje  Foto: Tanjug/video
Фото: Tanjug

Претходно је председник Апелационог суда одбио јучерашњи захтев Ђурашковићевог браниоца Зорана Атељевића, који је позивајући се на став Врховоног касационог суда у поступку против Дарка Шарића, тражио да се члан петочланог већа судија Милимир Лукић изузме из тог већа које одлучује по жалбама, јер је раније већ одлучивао о продужењу притвора Ђурашковићу.

Након тога сви адвокати и оптужени изјавили су да остају при својим изјављеним жалбама које је ово веће разматрало у септембру прослсе године, након чега је одлучио да отвори главни претрес и сам изведе кључне доказе, односно да саслуша пет вештака економско-финансијске струке.

Апелациони суд сада треба да донесе правоснажну одлуку, пошто је првостепену пресуду већ једном укидао.

Мирослав Мишковић је рекао члановима већа да тражи да поступају по доказима и поновио да ни он ни његов син нису никада починили ниједно кривично дело.

"Зашто се све ово дешава мени и мојој породици већ десет година...питање је на које нико нема одговор", рекао је Мишковић

И његов син Марко који је јуче тражио од суда да му одблокира заплењену имовину и омогући право на рад, данас је поновио да остаје при жалби, као и сви остали оптужени.

Апелациони суд у наставку претреса треба да испита пет вештака, како би им разјаснили околности које су члановима већа остале нејасне.

На разматрању је друга првостепена пресуда Мирославу Мишковићу и осталим оптуженим изречена у марту 2019. године у Специјалном суду у Београду.

Том пресудом је Мирослав Мишковић осуђен на две и по године затвора и новчану казну од осам милиона динара због помагања сину Марку да утаји порез по одбитку од капиталног добитка из пословања путарских предузећа, од 320,3 милиона динара.

Апелациони суд је раније потврдио пресуду којом су Мишковић и остали правоснажно ослобођени оптужби за наношење штете путарским предузећима у Србији, али је укинуо део пресуде који се односио на утају пореза и наложио да му се суђење понови.

Осим Мирослава Мишковића у овом случају његов син Марко осуђен је на годину дана кућног затвора и новчану казну од осам милиона динара.

Нјегово предузеће "Мера Инвест" Д.О.О пресудом, која се разматра, обавезано је да уплати 320 милиона динара у буџет државе Србије на име неизмирених пореских обавеза.

Власник "Нибенс групе", који је учествовао са Мишковићима у послу са путарским предузећима Мило Ђурашковић, осуђен је на јединствену казну од четри године и три месеца затвора и новчану и казну од шест милиона динара због утаје пореза, као и због злоупотребе положаја одговорног лица у случају оштећења крушевачке Фабрике мазива (ФАМ).

Суд је такође Ђурашковића обавезао да на име противправне имовинске користи стечене по основу неизмиреног пореза на капитални добитак физичког лица, уплати у буџет Републике Србије око 142 милиона динара, у року од 30 дана од дана

Остали оптужени добили су казне од осам месеци до три године затвора.

Мишковићи и Ђурашковић као и још четири окривљена су због недостатка доказа истом одлуком Апелационог суда тада правоснажно ослобођени оптужби за злоупотребе с путарским предузећима, због чега су били првобитно ухапшени у децембру 2012. године.

Против Мишковића, Ђурашковића, као и још осам оптужених, кривични поступак је покренут крајем 2012. године због сумње да су оштетили путарска предузећа за више милиона евра и утајили порез.

Тада су били ухапшени и после вишемесечног боравка у притвору пуштени су да се бране са слободе, пошто су положили вишемилионска јемства у еврима.

Након изрицања друге првостепене пресуде у марту 2019. године, суд им је после скоро седам година вратио пасоше.

Нјима је блокиран велики део имовине, али "Делта холдинг" ради.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести