НАСТАВАК СУЂЕЊА БИВШЕМ НАЧЕЛНИКУ НОВОСАДСКЕ ПОЛИЦИЈСКЕ УПРАВЕ Кључни сведоци на рочишту 10. новембра

У Посебном одељењу за сузбијање корупције новосадског Вишег суда, јуче су на суђењу бившем начелнику новосадске Полицијске управе Милораду Шушњићу  (44) из Новог Сада, окривљеном за продужену злоупотребу службеног положаја, изјаснило се више сведока.
sud u novom sadu FICA4269
Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Ради се о догађају из априла 2019. године, кад је дошло до бруталне туче у Каћу навијача Партизана и Војводине у којој је било више повређених, међу њима и младића с тешким повредама.

Шушњићу се оптужним предлогом пред судијом Radetom Kalajyijom приписује да је да је у својству службеног лица, као вршилац дужности начелника полицијске управе злопотребом службеног положаја прибавио корист непознатим лицима, односно, учесницима у  поменутом сукобу. 

Један од тројице полицијских службеника, Предраг В. који је био у време догађаја на првој позицији за униформисане полицајце, објаснио је ко је био за чега задужен у време легитимисања навијача учесника у обрачуну, њиховог споровођења до стадиона и информисање о њиховим идентификацијама, као и о томе код кога су завршили ти подаци. Главни сведок у првој фази поступка, високорангирана службеница у униформисаној полицији Марина Ј. није дошла, али ни достава позива није приказана као уредна. Упућен јој је нов позив, а она би  требала да се изјасни с још пет колега 10. новембра,  као и јуче поменута тројица о првој фази догађаја о сукобу навијача, након чега би требало да се утврде чињенице из другог дела оптужног предлога, који би се могао повезати с неком врстом заташкавања одговорности учесника у догађају.

Подесетимо, на рочишту у јуну изнета су уводна излагања тужилаштва и одбране, а потом и одбрана окривљеног. Он се тада  изјаснио се да није крив за то дело и да је све радио по прописма.

Њему се приписује да је том приликом прибавио корист непознатим особама и да је прекршио прописе, пре свега на тај начин што је усмено дао налоге подређнима таква да није урађен увиђај по закону и да при томе није евидентиран на одговарајући начин списак осумњичњених ради избегавања њиховог кривичног прогона и откривања њиховог идентитета.

Шушњић оптужбе сматра нетачним, и тврди да није учинио корист при томе  било коме, па ни Н. Н. лицу, те да није задржао списак лица за себе. Испричао је јуче да се те недеље 7. априла око 14 сати  враћао са службеног пута, када је обавештен о ванредном догађају и све што је, рекао је, при томе предузео, било је у складу са Законом о полицији и оталим прописима.

У изненадној ситуацији координисао сам рад организационих јединица. Подређеној М. Ј.,заменици руководиоца службе за дежурства и интеревенције  наредио сам преко телефона да ради на легитимисању, прегледу и идентификацији лица, провери их у јединственом информационом сустему, и да држи под контролом ситуацију над навијачима који су се кретали ка Новом Саду, навео је том приликом Шушњић.

Он је тада нагласио да никад није наредио да се не поступа по налозима тужилаштва, што му се оптужним предлогом ствља на терет. Предложено је да се саслушају непосредно двадесетк сведока запослених у Полицијској управи управи, што је судија Раде Kalajiyja прихватио.

Иначе, против окривљеног се води поступак и у Специјалном суду, због кривичног дела злоупотребе службеног положаја.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести