Приче о „Југоалату” и „новој” аутобуској станици нису окончане

У Привредном суду у Новом Саду 2018. година је започета са 6.316 нерешених предмета који су пренети из 2017, док је током прошле године у новосадски Привредни суд који територијалном надлежношћу покрива деветопштина примио 10.210 нових предмета.
Predsednika Privrednog suda u Novom Sadu Slobodan Sremčev Foto: N. Perković
Фото: Председник Привредног суда у Новом Саду Слободан Сремчев Фото: Н. Перковић

Са осамнаесторо судија који суде у овом суду, 2018. година је завршена са 10.589 решених предмета док је у 2019 пренето 5.938.

Према речима Слободана Сремчева, председника Привредног суда у Новом Саду, реч је о великом броју предмета и он наглашава да осим у привредним споровима, суд има надлежности у поступку извршења судских одлука, привредних преступа као и у поступцима стечаја. Поред тога, Привредни суд ради и послове регистрације установа попут апотека, вртића, школа, библиотека итд.

- Највећи број предмета су била извршења којих смо имали 3.479 пренетих из 2017. године и примљених током 2018 још 3.727, да би годину завршили са 4.817 решених и 2.389 предмета који су пренети у ову годину. Прошле године смо имали и укупно 5.225 предмета из привредних преступа (1.598 из 2017 и 3.627 из 2018) од којих је 2.972 решено, док је 2.253 пренето у 2019. Такође, вођено је 2.418 парница од којих је окончано 1.445 – наводи Слободан Сремчев и додаје да је новосадски Привредни суд направио добар резултат када су у питању предмети старији од две године којих је на крају 2018. остало нерешених 2.754, док их је годину дана раније било 3.425. Управо због таквог резултата, Привредни суд у Новом Саду је добио од Министарства правде плакету за ефикасност и успешан рад.

Према речима Слободана Сремчева, приметан је повећан број прилива предмета који се тичу привредних преступа, али да су то у највећој мери преступи везани за административне пропусте.

- Треба имати у виду да су привредни преступи знатно „лакша“ дела од кривичних дела у привреди за која су надлежни други судови. Конкретно, тај већи прилив привредних преступа који смо имали током 2018. године, углавном се односи на повреде прописа из Закона о рачуновдству, због недостављања изјаве о неактивности привредног друштва или због недостављања финансијског извештаја. И овога пута бих апеловао на грађане који су некад покретали фирме па из неких разлога одустали од тог посла и предузећа, да провере статус тих привредних друштава и да уколико је то потребно, предају поменуте изјаве о неактивности јер у супротном чине преступ. Судије се често сусрећу са људима који су једноставно заборавили на ту обавезу, али без обзира на то, поступак се у сваком од тих случајева мора водити – наводи Слободан Сремчев.

У Привредном суду у Новом Саду, током 2018. године водило се 319 стечајних поступака од којих су 162 пренети из 2017, док их је прошле примљено још 157. Решено их је укупно 159, док је 160 пренето у ову годину. Међу предметима који се још увек воде је и стечај новосадског „Југоалата“.


Ускоро се гаси 22.400 „успаваних фирми”

Око 22.400 предузећа у наредних пет месеци престаће да постоје, односно биће принудно ликвидирано, јер Агенцији за привредне регистре (АПР) нису доставили финансијске извештаје за претходне три године. Закон о привредним друштвима предвиђа да је то довољан разлог за њихову ликвидацију, међутим поступци принудне ликвидације до сада нису покретани.

У АПР-у кажу да према подацима о броју обвезника подношења финансијских извештаја, око 30.000 правних лица није поднело финанијске извештаје за две узастопне године, што је била њихова законска обавеза која произилази из Закона о рачуноводству.


- У случају „Југоалата“, стечај је након неуспешно спроведене реорганизације, покренут у октобру 2017. и у том предмету је тренутно актуелно то да је ранији законски заступник поново предао план реорганизације и томе ће Привредни суд одлучивати за петнаестак дана - појашњава Сремчев. – Медијски су вероватно најинтересантнији стечајни поступци који се воде над „АТП Војводина Нови Сад“ у односу на који је 8. октобра 2018.  истекао рок за реализацију плана реорганизације па је неизвесно у ком ће даље правцу ићи тај поступак. Неизвесно је јер сваки ненамирени поверилац може иницирати доношење решења о банкротству, те би се тиме стечајни поступак у АТП Војводина могао  наставити продајом имовине стечајног дужника, што уовом случају подразумева и ту такозвану нову аутобуску станицу.

Пажњу јавности је у протеклом периоду привлачио и случај новосадског ЈКП Стана који је још увек у предстечајном поступку уз предлог да се покрене стечај уз план реорганизације. Судбина овог случаја такође ће се ускоро решавати јер је од предлагача тражено да се план реорганизације допуни и уреди.

Нико Перковић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести