Притворено 14 људи, истрага против 11 полицајаца

Четири притворска предмета су формирана, у којима је одређен притвор за 14 особа, само четири месеца од почетка примене Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције на којима су радили припадници Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду за сузбијање корупције.
sud novi sad
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

То одељење реагује поводом такозваних коруптивних кривичних дела почињених на подручју које је у надлежности Апелационог суда у Новом Саду. То је реализовано у сарадњи с Посебним одељењем полиције за борбу против корупције и другим државним органима.

„Од посебног значаја за јавност је да укажемо на то да је у протеклих месец дана покренута истрага против 11 полицијских службеника због сумње да су извршили више кривичних дела примања мита и више кривичних дела злоупотребе службеног положаја“, навела је јуче за „Дневник“ заменица тужиоца Посебног одељења тужилаштва и портпаролка Мирјана Пековић.

„Против више особа води се поступак због сумње да су извршили кривична дела давања мита, а против једног лица,  начелнице Пореске управе у Кањижи, води се истрага због сумње да је злоупотребом службеног положаја прибавила себи имовинску корист од око 10.500.000 динара.“   

Такође, у току је предистражни поступак против једног фудбалског судије због сумње да је извршио кривично дело злоупотребе службеног положаја, а с једним полицијским службеником због кривичног дела злоупотребе службеног положаја закључен је споразум о признању кривичног дела. 

„С једним лицем закључен је споразум о признању кривичног дела кријумчарења и поступак је правоснажно окончан, где је предмет кријумчарења била тона поврћа. У току је и предистражни поступак против једне особе због кријумчарења 2.833 паклице цигарета вредности око 767.000 динара“, додала је наша саговорница.

Исто тако, обављене су консултације с полицијом, и интензивно се ради на прикупљању доказа у вези с пријавом оштећених грађана против власника једне туристичке агенције из Суботице.

Мирјана Пековић наводи и завидну статистику. Од 1. марта ове године  Посебно одељење за сузбијање корупције примило је у рад 2.076 предмета. Доказне радње спроводе се у 180, док је у 484 предмета стављен захтев за прикупљање потребних обавештења. Донето је 20 наредби о спровођењу истраге. У 95 премета донето је решење о одбачају кривичне пријаве. 

Поднето је укупно 20 оптужних аката Вишем суду у Новом Саду – Посебном одељењу за сузбијање корупције. Тај податак се односи на број предмета, а не на број оптужених лица, којих је много више јер је у појединим оптужним актима оптужено по више особа. 

Правоснажно су завршена четири предмета. Закључен је 21 споразум о признању кривичног дела, што подразумева и подношење 21 оптужног акта који прати споразум, од којих је правоснажно осуђено 14 лица, док се у односу на преостале споразуме чека рочиште за одлучивање о споразуму о признању кривичног дела. 

„Посебно указујемо на то да ће Посебно одељење овог тужилаштва за сузбијање корупције интезивно радити на доношењу јавнотужилачких одлука, као и на нашу одлучност у борби са свим облицима корупције јер за нас нема велике и мале корупције пошто корупција трује друштво и спречава напредак“, нагласила  је јуче Мирјана Пековић.

Она је додала да на наведеним пословима обавља функцију десет заменика јавног тужиоца који су прошли обуку и стручно усавршавање у складу с одредбама Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести