Радницима бившег ТК „Дунав” у Челареву по 300 евра

Текстилни комбинат „Дунав” у Челареву“ некада је запошљавао више од 1.500 радника и био је једна од окосница текстилне индустрије Србије, а извозио је у земље Еевропске уније и Русију.
TKcelarevo03-RHA
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Онда је дошла приватизација, па транзиција, која још траје, фабрика не ради готово две деценије, а стечај није завршен, мада радника нема, а у некадашњим фабричким халама раде неки нови бизнисмени. На стотине радника је остало ускраћено за заостале плате и доприносе, а онда је пре неколико година Душан Сантрач Шурјак, иначе некадашњи председник Скупштине акционара ТК „Дунав”, покренуо судски процес.  

„Пре неколико месеци оштећени бивши радници обратили су се Привредном суду у Новом Саду са захтевом да се утврди да ли је дошло до повреде права на суђење у разумном року због дужине трајања стечајног поступка“, каже Сантрач.

„Привредни суд је одбио захтев нас бивших радника ТК „Дунав” као неоснован. Потом су се оштећени радници жалили Апелационом суду у Београду, који је пре неколико дана преиначио одлуку Привредног суда у Новом Саду и донео пресуду по којој је бившим запосленима повређено право на суђење у разумном року због дужине стечајног поступка. Бивши запослени имају право на накнаду штете од, додуше незванично, око 300 евра по раднику. Значи, сваком раднику следи исти износ, без обзира на висину потраживања и на неисплаћене плате.“

Некадашњи председник Скупштине акционара ТК „Дунав” каже да право на упис потраживања по том основу имају сви бивши радници „Дунава” који су на списку потраживања заосталих плата, а за оне који до сада нису поднели захтев за потраживања постоји решење. 

„Пријављивање и подношење захтева је у месној заједници Челарево од данас, 5. новембра, до петка, 9. новембра, од 8 до 14 часова, а све додатне информације могу се додбити телефоном на број 065/88-66-391. Подносиоци захтева са собом треба да понесу фотокопије личних карата, платне картице с бројем  рачуна и решења о наследству за оне који су у међувремену преминули“, каже Сантрач, и додаје да се, с обзиром на то да су и радници бачкопаланачког „Меркура”,  фабрике која давно не постоји, поднели захтев по истом основу, може очекивати исто решење као и у случају радника ТК „Дунав”. 

Сантрач подсећа на то да се чека пресуда у вези с платама које радницима двеју поменутих фабрика годинама нису исплаћене. Предмети су у Уставном суду Србије у Београду и, по његовим речима, радници се надају позитивном решењу.                                                                                                            

М. Суџум

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести