С прелаза код Хоргоша избеглице иду за Бездан
На оба гранична прелаза с Мађарском код Хоргоша ситуација се у четвртак у току поподнева смирила и из сата у сат све је мање миграната. После драматичних збивања и хаоса у два претходна дана,
избеглице са Блиског истока након преподневног протеста на којем су узвикивали „Хвала, Србијо” и истакнутих транспарената „Отворите врата за људе и децу”, „Молимо, помозите нам”, „Пустите нас да прођемо, ми смо избеглице”, „Где су људска права?”, „Желимо да живимо у миру”, упућују се углавном према Хрватској.
Мањи број миграната, њих неколико стотина, углавном неодлучних шта даље да чине да би стигли до жељеног циља, задржава се на прелазима Хоргош 1 и Хоргош 2, или се одлучује на привремено задржавање у насељу Хоргош, док је број оних који се враћају у привремени прихватни центар на Вашаришту у Кањижи готово симболичан.
Око поднева у десет аутобуса „Суботицатранса” и других превозника, с прелаза Хоргош 1 око 600 избеглица упутило се према Хрватској, на прелаз код Бездана, а међу онима који су остали да ишчекују да стигну нови аутобуси, или да се врате они који су одвезли прву туру за Бездан, било је и доброг расположења. Уз свирку једног од невољника, већа група је заиграла и запевала. Мања група избгелица на прелазу Хоргошс 2 је око 16.30 сати поново протестовала, узвикујући пароле, али није било инцидената.
Очекује се да ће и преостали мигранти с прелаза у Хоргошу отићи рутом коју одаберу према Хрватској, док је прихватни центра у Кањижи готово празан. Из прихватног центра на Вашаришту избеглице које су пристигле у среду одмах или у току вечери аутобусима су превезене према Шиду и Бездану, а остало их је само тридесетак, у ишчекивању чланова породица из Београда, или зато што се двоуме куда да крену.
Управник прихватног центра у Кањижи Роберт Лесмајстер потврдио је у четвртак после подне да је на смештају 30 до 40 људи те да се ишчекује шта ће се даље дешавати.
– То не зависи од нас него од самих миграната, који се опредељују шта даље и шта им је приоритет – рекао је Лесмајстер.На улазу у прихватни центар у Кањижи истакнуте су мапе руте према Хрватској, међутим, Роберт Лесмајстер је категоричан да Комесаријат за избеглице и мигранте не учествује у томе, него су их поставили представници УНХЦР-а.
М. Митровић
Хан: Западни Балкан није паркинг за мигранте
Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан упозорио је чланице Европске уније на то да не пребацују одговорност за прихват избеглица на земље Западног Балкана, уључујући и Србију, и да оне не смеју постати „паркинг за мигранте”.– Земље Западног Балкана нису извор проблема које имамо с мигрантима, него транзитне енклаве унутар ЕУ – казао је Хан на конференцији за медије у Бриселу, и подсетио на то да мигранти морају да прођу кроз најмање једну чланицу ЕУ пре него што дођу у регион.
Он је упозорио на то да је политичка и социјална ситуација у том региону још крхка и да је обавеза ЕУ да помогне, а не да додатно оптерећује Србију, Македонију и друге земље на „балканском путу”.Он је на питање да ли Мађарска, по уговору о реадмисији који Србија има с ЕУ, има законско право да враћа у Србију мигранте којима није дато право на азил, Хан је рекао да на то не може да одговори као правник, него као политичар.
– Наша обавеза је да помогнемо, а не да пребацујемо наше проблеме на њих – подвукао је он.
Осуда напада на екипу РТС-а
Министарство културе, министар унутрашњих послова, медијска удружења и председник скупштинског Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић најоштрије су осудили напад мађарске полиције на екипу Радио-телевизије Србије. Осуда је стигла и из политичких странака у Србији. Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да је Мађарској упућен протест због напада њихове полиције на екипу РТС-а и да је несхватљиво да су ти људи добили батине.
Стефановић: ЕУ мора да се определи да ли их прима или не
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је јуче да се у односу према избеглицама не може играти двострука игра те да Србија жели да буде део решења, али не и колатерална жртва. Зато, казао је он, Европа мора да каже да ли избеглице прима или их не прима.
– Ми очекујемо од ЕУ да нам каже шта је образац доброг европског понашања, да ли је то оно што се ради у Немачкој, где се избеглице дочекују с лековима и храном, или је то образац где се дочекују с оградама, полицијом и сузавцем – рекао је Стефановић новинарима, и додао да наша земља располаже биометријским подацима за избеглице, да те податке размењује преко Еуростата и на тај начин се штити од могућег тероризма, као и да нису тачне неке приче да приликом узимања података избеглице бацају папире за регистрацију. – Ми их нећемо туђи ни бацати сузавац јер је време туче и разбијања глава за Србију завршено.
Вулин упозорио Хрватску да не затвара границу
Министар Александар Вулин упозорио је вечерас Хрватску да не затвара границу и међународне путеве, наводећи да ће Србија у том случају затражити зашититу пред међународним судовима."Желимо да упозоримо Хрватску и сваку другу земљу да не долази у обзир затварање међународних путева и да ћемо заштиту својих економских и сваких других интереса затражити пред међународним судовима", рекао је Вулин Танјугу.
Он је, реагујући на најаву из Хрватске да би могла затворити границу ако поновно у једном дану на њу пристигне велики број избелица, рекао да то што Хрватска није у стању да се побрине за свега 6.000 људи није и не сме бити разлог да се прети окружењу, а још мање да се избеглицама онемогуће бар елементарна људска права.
"Ми нећемо да плаћамо цехове туђе неспособности", рекао је Вулин.Он је додао да је Србија, ако Хрватска не буде била у стању да се избори са 6.000 миграната, спремна да пошаље помоћ и људе који су се у нашој земљи "изборили" са 140.000 мирних и цивилизованих људи који нису направили ниједан најмањи инцидент."Жао ми је што је Хрватска хуманост и солидарност трајала само два дана", рекао је Вулин.
Он је навео да је Србија, за разлику од Хрватске, до сад регистовала више од 140.000 људи које је и нахранила, лечила и заштитила, док Хрватска са 6.000 још нерегистрованих људи прети затварањем међународних путева и граница. "Да је Србија затворила своје границе када је у једној ноћи из Македоније и Грчке ушло преко 9.000 миграната, данас би Македонија била суочена са потпуним колапсом, ЕУ са хуманитарном катастрофом неслућених размера", навео је Вулин.
Потпредседник Владе Хрватске и министар унутрашњих послова Ранко Остојић рекао је раније данас да ће Хрватска затворити границу ако поновно у једном дану на њу пристигне готово 8.000 узбеглица."Нема потребе да долазите нити је Хрватска заинтересирана да буде место на којем ћете покушати да тражите исту заштиту коју можете имати и у оним земљама у којима сте већ", поручио је Ранко Остојић избеглицама које су тренутно у Грчкој, Македонији и Србији и намеравају преко Хрватске да дођу до западноевропских држава.Потврдио је да је словеначка граница затворена за избеглице, а транзитни коридори не постоје.