СЛУЧАЈ „ЦЕНТРОПРОЈЕКТ АИК” Оптужница против  шесторо

НОВИ САД: Више тужилаштво у Београду подигло је оптужницу у случају „Центропројект АИК” против шесторо бивших функционера те државне пројектантске компаније, који су се још пре десет година нашли под истрагом због сумњи да је њиховим „заслугама” на рачун истоимене фирме „Центропројект” ДОО преливен део новца од послова „Центропројекта АИК”, те причињена огромна штета државном буџету.  
presuda cekic pixabay
Фото: pixabay.com

Из Вишег тужилаштва је саопштено „Дневнику” да је оптужница поднета Вишем суду у Београду и да терети окривљене за продужено кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица. 

„Дневнику” је јуче у Вишем суду у Београду речено да се предмет „Центропројект” „од  8. јануара 2020. налази у Вишем јавном тужилаштву у Београду на допуни истраге”. 

У Тужилаштву, међутим, нису могли да потврде да им је оптужница враћена .

„Таква одлука, уколико постоји, још увек није достављена Тужилаштву”, наведено је у одговору Тужилаштва на питање „Дневника” због чега се тражи допуна истраге.

Крајем прошле деценије, 15. септембра 2010, после полицијске предистраге у случају „Центропројект”, тадашњи директор полиције Милорад Вељовић је у изјави за Тањуг саопштио да су процесом обухваћени тадашњи руководиоци „Центропројекта АИК”: директор Миломир Живановић, заменик председника Управног одбора „Центропројекта АИК” Богољуб Рашковић, који је и директор приватне фирме „Центропројект”, саветница у области финансија и рачуноводства у „Центропројекту АИК” Нада Рајин, председник Управног одбора те фирме Стане Шкрабар, радник Александар Танасковић и директор представништва „Центропројекта АИК” у Москви Драгутин Пихлер, свих шесторо из Београда.

Вељовић је такође изнео тадашње процене истражних органа да је у вези с дешавањима око „Центропројекта АИК”, „буџет Републике Србије оштећен за 6,5 милиона евра”. 

По незваничним сазнањима Дневника, сви осумњичени у случају „Центропројект“ одбацују оптужбе

– Два предузећа, једно приватно и једно државно, бавила су се пројектовањем у области грађевинарства, а за Живановића и Рашковића се сумња да су од 2005. године до 2008, фалсификовањем документације, новац државне фирме која је пословала у Русији усмеравали на рачун приватне фирме истог назива – изјавио је тада Милорад Вељовић

Осим захтева за спровођење исграге, београдско Више тужилаштво је 14. октобра 2010. поднело и захтев за проширење истраге против Живановића, Рашковића и Пихлера.

По информацијама које се могу наћи у јавности, захтеви за истрагу обухватали су околности под којима је од 2005. до 2008. године део новца који је „Центропројект АИК” остварио израдом пројектне документације за више објеката у Русији и у Србији, пребачен на рачун „Центропројекта” ДОО.

Према незваничним информацијама, сви осумњичени су одбацили оптужбе.

Ј. Јаковљевић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести