Уместо 36 и по, дилери дроге у Новом Саду добили 25 и по година      

Петорица окривљених за дистрибуцију неколико килограма марихуане и 100 грама кокаина у Новом Саду јуче су новом пресудом осуђени на 25 и по година затвора.
visi sud u novom sadu
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Они су почетком прошле године, првостепеном пресудом, осуђени због трајног удруживања у криминалну групу, што овом приликом није доказано па им се на терет ставља саизвршилаштво, што је утицало на ублажавање казни укупно 11 година.

До јуче су сви осим једног били у притвору око две и по године, који им је укинут, а тај период урачунат је у новоизречену казну, па су окривљени примили слободу видљиво обрадовани, готово уз славље.

На оптуженичкој клупи били су Београђани Горан Јовић, Миодраг Николић, Зоран Симић и Суботичани Влатко Филипоски и Обрад Ђиновић.  

Њима је одређен такозвани кућни притвор уз електронски надзор, а наложено им је да намире комплетне трошкове судског поступка.

Наиме, током кривичног поступка пред Вишим судом у Новом Саду, првостепеном пресудом коју је Апелациони суд вратио на поновно суђење, утврђено је да су од августа до 30. октобра 2017. године, окривљени Јовић, Николић, Филипоски и Ђиновић, делујући у групи повезани ради вршења кривичних дела, неовлашћено стављали у промет супстанце које су проглашене за опојне дроге, чиме су извршили кривично дело неовлашћеног стављања у промет наркотика.

Првоокривљени Јовић осуђен је првобитно на девет година затвора, а сада на шест и по, Николићу је с осам година новом пресудом робија смањена на пет и по, Симићу је казна од шест година преиначена на четири, Филипоском је са шест година смањена на четири године и шест месеци, а  Ђиновићу, који је једини имао забрану напуштања стана уз електронски надзор, са седам и по година на пет.    

Сви о кривљени су протекле седмице, при изношењу завршних речи, осим Симића, који је признао да је код њега у кући пронађена дрога, негирали дело у потпуности и тражили да им се укине притвор.

У завршној речи, Тужилаштво је изнело став да су радње које се окривљнима стављају на терет доказане, док је десетак бранилаца сматрало поптупно супротно и наглашавали су да транскрипти шестомесечног праћења оптужених, често шифровани, не могу бити уважени као доказ.

Сви о кривљени су протекле седмице, при изношењу завршних речи, осим Зорана Симића, који је признао да је код њега у кући пронађена дрога, негирали дело у потпуности и тражили да им се укине притворЈедан бранилац је на последњом рочишту казао да у потпуности остаје при својој завршној речи коју је изнео на крају првостепеног поступка јер се, по његовом мишљењу, у међувремену није ништа променило сем што је Апелациони суд вратио да се понови поступак.       

Сви браниоци су указивали на то да нема доказа да су окривљени починили дела  за која се терете, те да притвор окривљенима траје неразумно дуго, а Тужилаштво је подсетило на то да је одбрана у више наврата тражила изузеће председника већа судија Срђана Савића и да је то, вероватно, знатно утицало на трајање поступка.

У завршним речима су се окривљени придружили изјавама својих бранилаца и тврдили да нису починили дело стваљања у промет дрога и сви до једног су молили за укидање притвора.

М. Вујачић            
EUR/RSD 117.1415
Најновије вести