Лончар: Више од 30.000 невакцинисане деце у Србији

БЕОГРАД: У Србији има више од 30.000 деце која још нису вакцинисана, изјавио је данас министар здравља Златибор Лончар.
vakcinacija pixabay.jpg
Фото: pixabay.com

На данашњи дан, каже министар, 2.222 људи оболело од малих богиња, има 268 компликација, а више од 30.000 деце у Србији још није вакцинисано.

"И сада треба да пустимо децу да иду у вртић невакцинисана и да тако иду у школу, да онда имамо још више оболелих и онда сви да кажу да ова држава не ради. Молим вас, вакцинишите своју децу, не постоји други лек. Немојте да ширимо причу. Из ове ситуације не можемо да изађемо, то говоре примери, статистика, струка, док не вакцинишемо децу. Нема другог решења", рекао је Лончар за Пинк.

Према његовим речима, суд ће одлучити о јавним личностима које су јавно позивале родитеље да деци не дају ММР вакцину и позвао родитеље да децу неизоставно вакцинишу.

Жива вакцина је и за варичеле и за ММР, објашњава министар и додаје да струка каже да се могу обе примити ођедном, а ако се не приме тако, онда мора да постоји размак од четири недеље, а онда је педијатар тај који погледа дете, уради анализе и донесе одлуку. 

Поводом светског Дана деце оболеле од рака, Лончар каже да све више оболелих од те опаке болести није само тренд у Србији, у Београду, већ да је тако у целом свету, те да се све ради да се људи дијагностификују на време и наглашава значај превенције.

"Ко очекује да дете може да има неку малигну болест, ко помисли на то... Молим све родитеље, када се деца пожале на нешто, немојте да се чека, немојте да кажете да ће то проћи, питали смо баке, деке, хајде да се дете одмах одведе на преглед, да се ураде анализе, јер ту се може изгубити драгоцено време", каже Лончар.

Када се на време открије болест, наглашава министар, за већину од њих, иако су малигне, постоји стопроцентно излечење и људи могу да наставе да живе без икаквих последица.

"Више бисмо волели да када износите податак да је болест откривена - да буде откривена на време, јер онда ћемо имати много мањи број оних који не успеју да се излече. То је поента", рекао је министар здравља.

Додаје да је формиран стручни тим који утврђује утицај бомбардовања, осиромашеног уранијума на појаву малигних болести и каже да комисија хоће то званично да докаже, да не буде више "рекла- казала, има утицаја, нема утицаја".

"Хоћемо то да докажемо чињеницама, како год да је, нека струка то покаже", рекао је Лончар.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести