clear sky
16°C
24.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2451
usd
103.5917
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За сада нема разлога да месо поскупи

07.03.2022. 10:30 10:35
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Од када је пре две године почела пандемија ковид-19, цене уљарица и житарица почеле су да расту и достижи историјске рекорде, а сада су с кризом на релацији Руска Федерација – Украјина та поскупљења још већа и из дана у дан достижу нове историјске максимуме.

У тим свакодневним поскупљењима неминовно је да дође до поскупљења меса јер чим скочи цена кукуруза, сојине сачме, пшенице, сунцокрета... долази и до пораста цена меса, живе ваге и прерађеног. Тако је не само код нас, већ и у свету ,пошто је то глобално питање.

За сада се цене меса не померају навише ни овде ни напољу, а докле ће бити тако, видеће се у у наредном периоду. Тренутно су сви заокупљени ценама енергената, мада и енергенти утичу на раст цена меса и хране уопште.

Код нас је месо, у односу на прошлу годину, поскупело за 20 одсто, али је паралелно са вишим ценама у месарама опао промет за десет одсто.

Пре неколико месеци, Уредбом Владе Србије, замрзнута је цена свињског бута баш зато што су цене меса, уз остале примарне намирнице, почеле да прате раст коштања пшенице, кукуруза, сунцокрета, соје... Редовна цена килограма свињског бута сада је око 585 динара, врата са костима 499 динара, килограм прасетине 429 динара.

Јунећи бут се продаје за близу 1.050 динара, плећка за око 1.100 динара, а ребра су око 900 динара. Грил пиле килограм кошта 299 динара, али се на акцијама може купити и за 240 динара. И цене свињетине и јунетине,такође на акцијама, по месарама и супермаркетима су ниже за десетак до 15 одсто.

Потпредседник Привредне коморе Србије Зоран Матијевић каже за „Дневник“ да за сада нема разлога да месо поскупи. Наша земља је, наводи, пољопривредно подручје, има чиме да нахрани стада и сточни фонд је довољан да подмири домаће потребе.


Тржиште пилетине може бити угрожено

Фармер пилића Драган Јешић из Житишта казао је да се цена живе ваге пилића креће од 135 до 140 динара, што је економски исплативо.

Али да постоје разлози да буду забринути јер мешаоне хране са којима фармери имају уговоре уместо сојине сачме (93 динара килограм) шаљу сунцокретову сачму (45 динара килограм) од које живина не може да напредује па пилићи у турнусу не достижу 2,5 килограма.

- То је директна последица виших цена примарних пољопривредних култура које могу да угрозе и наше пословање, али и да доведе по скока цена пилетине и у производњи и у преради – казао је Јешић.

Он наводи да се могу очекивати поремећаји на светском тржишту овог меса, а можда и код нас, јер украјинска компанија МХП, једна од водећих европских прерађивача живине са погонима у Холандији и Словачкој, привређује и код нас. Власник је „Перутнине”, у чијем је саставу је „Топико“ из Бачке Тополе .По куповини „Перутнине“, пре три, четири године, украјински лидер МХП почео је да улаже овде, подиже фарме и бројчано увећава тов пилића, па криза Украјина – Руска Федерација може да угрози послове МХП и овде и свуда где привређују.


- Цене меса мирују не само код нас, већ и у иностранству. Килогарам живе ваге свиња ове семдице је 182 динара – навео је за „Дневник „Матијевић. - Тренутно је незахвално давати прогнозе шта ће се дешавати на тржишту меса ,у погледу цена , да ли ће и за колико отићи нагоре, али је једно сигурно, да ће се цене меса формирати у зависности од понуде и тражње.

Матијевић истиче да, иако су житарице и уљарице, вишеструко поскупеле, месо не може да прати берзанске цене пољопривредних култура. – Ко ће куповати код нас месо ако поскупи 40 посто, када се и са 20 одсто вишим ценама на годишњем нивоу месо купује мање за десет одсто – пита Матијевић.

Додуше, не искључује могућност да цене меса у наредном периоду буду кориговане навише, али се у тој корекцији цена навише неће гледати само раст кукуруза, пшенице, соје... већ узимати у обзир и вишестуко повећане цене енергената и виштачких ђубрива.

Аграрни аналитичар из Новог Сада Жарко Галетин наглашава да је извесније да ће цена месо скочити него да неће. – Неодрживо је гајити стоку са високим ценама кукуруза, соје , сунцокрета, пшенице и друге хране, поготово што је и цена енергената вишеструко скочила.

Галетин истиче да ће држава сигурно реаговати да би обуздала поскупљење меса, а у наредном периоду видећемо на који начин. – У сваком случају, то ће бити краткорочно решење јер је немогуће држати цене меса под контролом на дуже стазе – навео је аграрни аналитичар Жарко Галетин.

З. Делић

Пише:
Пошаљите коментар