КОЛИКО ЈЕ, ПРЕЛЕПИ, ЂУРЂЕВАК ОТРОВАН ЗА МАЧКЕ? Мирисна биљка, симбол месеца маја, пуна је токсичних стероида и разара ВАЖНЕ ОРГАНЕ
Чак и мала количина било ког дела ове биљке токсична је за мачке, шта радити ако га је она ипак јела
Ђурђевак (Convallaria majalis), прелепа пролећна биљка мирисних цветова у облику звончића, изузетно је токсична за мачке. У ђурђевку се налазе срчани гликозиди, стероиди биљног порекла који утичу на функцију срца, али је сваки део ове биљке отрован, укључујући лишће, цветове, бобице, стабљике и луковицу, пише Cat-world.
Ђурђевак је вишегодишња шумска биљка позната по слатко мирисним, звонастим белим или ружичастим цветовима. Пореклом из хладних умерених региона на северној хемисфери, посебно је распрострањен у Европи и Азији. Цвет ђурђевка се често повезује са понизношћу, невиношћу и срећом и симбол је месеца маја у различитим културама. У Француској се традиционално продаје 1. маја као симбол пролећа.
Због свог атрактивног изгледа и мириса, ђурђевак је популаран избор за сађење у сеновитим баштенским површинама и шумском окружењу. Шири се подземним ризомима и формира велике колоније, па понекад агресивно преплави дворишта.
Како изгледа ђурђевак
Листови: Ђурђевак има кратке листове у облику копља који су тамнозелени и расту у паровима дуж стабљике. Листови немају јак мирис дивљег белог лука.
Мирис: Ђурђевак има сладак, пријатан мирис и познат је по ароматичним, звоноликим белим цветовима.
Цветови: Биљка има мале беле цветове у облику звона који висе на витким, лучним стабљикама и обично цветају у касно пролеће.
Станиште: Ђурђевак се виђа у баштама, парковима, уређеним подручјима и шумама и воли добро дренирано тло.
Мачка и ђурђевак
Колико је ђурђевак токсичан за мачке
Чак и мала количина било ког дела ове биљке је токсична за мачке.
Токсична доза и симптоми могу варирати у зависности од величине мачке, старости и њеног свеукупног здравља.
Клинички знаци
Срчани гликозиди из биљке утичу на срце мачке повећавајуćи снагу контракција и смањујући њихову брзину, изазивајући аритмију. Симптоми тровања ђурђевком могу се манифестовати као гастроинтестинална или срчана дисфункција и с временом се појачавају.
Гастроинтестинални поремећаји се појављују у виду дијареје, болова у стомаку и лучења бала, а срчане сметње су аритмије, успорени откуцаји срца (брахикардија) и низак крвни притисак.
У тешким случајевима, токсичност ђурђевка може утицати на централни нервни систем мачке изазивајући проширење зеница, летаргију, нападе или дрхтање.
Прва помоћ
Ако је мачка јела ђурђевак, уклоните све делове биљне материје из њених уста. Због тежине тровања ђурђевком, хитно потражите ветеринарску помоћ. Пошто не постоји лек против тровања ђурђевком, циљ лечења је спречавање даље апсорпције (изазивање повраћања) и ублажавање клиничких знакова (успостављање нормалног срчаног ритма, спречавање дехидрације).
Телеграф.рс/ Љубимци