ТЕМА „ДНЕВНИКА”
СТАНИЦЕ ПОД ЛУПОМ Железница расписала тендер за контролу ПРОВЕРАВА СЕ СТАБИЛНОСТ ЗДАЊА ДУЖ БРЗЕ ПРУГЕ НОВИ САД - СУБОТИЦА
Под лупом старе станице: Проверава се стабилност здања дуж брзе пруге Нови Сад – Суботица
За пет железничких станица на деоници брзе пруге од Новог Сада до Суботице „Инфраструктура железнице Србије” расписала је тендер за израду елабората о провери статичке стабилности. Реч је о станичним зградама у Суботици, Бачкој Тополи, Наумовићеву, Жеднику и Кисачу.
Како се наводи у тендерској документацији, у претходном периоду, у оквиру пројекта модернизације, реконструкције и изградње пруге на деоници Нови Сад - Суботица - државна граница (Келебија), реконструисани су станични објекти у тим местима, а с обзиром на то да су надлежни грађевински инспектори Министарства грађевинарства и инфраструктуре након инспекцијског надзора издали наредбе да се провери статичка стабилности објеката, потребно је у најкраћем могућем року израдити елаборате о провери њихове статичке стабилности.
Надлежни грађевински инспектори Министарства грађевинарства и инфраструктуре након инспекцијског надзора издали наредбе да се провери статичка стабилности објеката, те је потребно у најкраћем могућем року израдити елаборате о провери њихове статичке стабилности
Тендер за израду елабората истиче 13. маја, а већина објеката грађена је крајем 19. века и налази се под заштитом државе као споменик културе.
Суботица: Шта је све обновљено
Суботичка железничка станица, према подацима из тендера, изграђена је 1882. године и ужива заштиту као непокретно културно добро. До сада је у неколико наврата била предмет делимичне реконструције и адаптације у виду функционалних и ентеријерских промена или санације фасадних и кровних површина. Њена укупна бруто површина је 4.728 метара квадратних.
Приликом изградње брзе пруге од Новог Сада до Суботице, која још није предата инвеститору и пуштена у рад, по пројекту реконструкције, у суботичкој станичној згради простори намењени путницима - вестибил са билетарницама, чекаонице, тоалети, гардероба за пртљаг и слично, предвиђени су у централном делу објекта. У просторима и просторијама у приземљу и на спрату којима се додељује намена у складу са новим технолошко-функционалним захтевима, због смештаја нових садржаја и опреме, биле су предвиђене грађевинске интервенције у обиму који је за то неопходан, као што су промена положаја отвора, померање преградних зидова, увођење нових санитарних просторија.
Интервенције унутар објекта осим пренамене просторосторија, предвиђале су и промене у унутрашњој, физичкој структури појединих просторних целина, у хоризонталном и вертикалном смислу.
Станична зграда у Бачкој Тополи је под заштитом завода за заштиту културе Суботица, а њена укупна бруто површина износи 237 метара квадратних. Као добро под претходном заштитом, завод је издао услове за преузимање мера техничке заштите, по којима се могло приступити изради пројекта реконструкције и адаптације објекта.
Тендер за израду елабората истиче 13. маја, а већина објеката грађена је крајем 19. века и налази се под заштитом државе као споменик културе
Пројектом реконструкције и адаптације станичне зграде била је предвиђена адаптација простора у циљу прилагођавања планираној намени, према новим технолошким захтевима који се односе на смештај додатних садржаја. Објекат прем условима Завода за заштиту споменика Суботице, је требало да задржи габарит и изглед, оргиналне материјале, конструктивне и декоративне елементе архитектуре и архитектонских и функционалних карактеристика ентеријера и екстеријера.
Садржаји су у потпуности пројектовани у постојећим габаритима. Приземље је предвиђено за комплетну реконструкцију и адаптацију према функционалним, технолошким захтевима и у складу са важећим прописима. Приликом обиласка објекта утврђено је да је дрвено степениште у веома лошем стању, као и да постоји влага у подрумској етажи, те је пројектом обухваћена израда новог армирано бетонског степеништа од подрума до спрата и израда нове армирано бетонске плоче подрума, са постављањем хидроизолационог слоја.
Реч је о станичним зградама у Суботици, Бачкој Тополи, Наумовићеву, Жеднику и Кисачу
Станица у Наумовићеву изграђена је током прве деценије 20. века и под заштитом је Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица. Њена реконструкција је предвиђала интервенције на фасадном омотачу објекта, док унутрашњи простор није требало да буде предмет интервенције осим онолико колико је то неопходно. Како би се квалитетно извело планирано прекидање капиларне влаге, које се обавља с унутрашње стране објекта, наведено је да је било неопходно предвидети и одређене радове у унутрашњости.
Уградња хоризонталне и вертикалне хидроизолације као и прекидање капиларне влаге предвиђа се иако на лицу места није констатована угроженост објекта водом и влагом, јер се желела избећи евентуална појава таквих проблема и наредним годинама. Објекат станичне зграде у Жеднику подигнут је 1943. године, на месту дотадашње станичне зграде која је оштећена почетком Другог светског рата. Под заштитом као споменик културе, а њена бруто површина је 823 квадратних.
Под лупом мостови и тунели
„Инфраструктура железнице Србије расписала је и тендер за анализу стања мостова и тунела са предлогом мера за санацију.
Како се наводи у тендерској документацији, предвиђа се преглед моста преко Саве у Београду на прузи 101, односно прузи Београд центар - Стара Пазова - Шид - државна граница - Товарник, а тражи се и свеобухватни преглед прилазне конструкције и са београдске и са новобеоградске стране железничког моста преко Саве са испитивањем под пробним оптерећењем и оценом подобности за употребу.
Тражи се и комплетан преглед три мање мостовске конструкције од Београда до Земуна на прузи 101 са испитивањем под пробним оптерећењем и оценом подобности за употребу, као и израда елабората о стању тунела „Бежанијска коса“.
Рок за подношење понуда је 4. јун у 12 часова за када је заказано и отварање понуда. Понуде морају бити важеће 60 дана од отварања.
Мост је челичне конструкције на седам стубова и отворен је за употребу 1980.
Предмет интервенције у тој станици били су фасадни зидови, кровни покривач и фасадна столарија. Станична зграда у Кисачу под заштитом је Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада. Идејним пројектом је била предвиђена реконструкција и санација фасаде, што је подразумевало замену кровног покривача, лимарије, спољне столарије, укључујући и фасаду. Код ове станице била је предвиђена промена намена и по томе би она требало да се користи у комерцијалне, културно-историјске или друге сврхе. Функција отправника возова се измешта у дограђени део објекта СС и ТК. Пројектом је предвиђено и уређење партера око објекта станичне зграде и објекта за СС и ТК, поплочавање станичног платоа, нови мобилијар, уређење зелених површина, паркинг, што је и реализовано.