БАЦАМО УРЕЂАЈЕ НЕ ЗНАЈУЋИ ДА БАЦАМО И ЗЛАТО У ЊИМА На тоне злата заврши на депонији, а налазе се у уређајима које има свака кућа
Злато, један од највреднијих метала на свету, не налази се само у накиту или сефовима – оно може бити и у вашем дому, скривено у електроници коју свакодневно користите.
Злато из електронике – уз помоћ сира?
Истраживачи са ЕТХ Цириха у Швајцарској развили су револуционарну технику за одрживо издвајање злата, а тајна се крије у једном изненађујућем састојку: сиру.
Зашто се злато налази у вашим електронским уређајима?
Злато је изванредан електрични проводник и не кородира, због чега се користи у плочама са штампаним колима, мобилним телефонима, рачунарима, па чак и у микроталасним пећницама.
Иако сваки уређај садржи тек малу количину овог метала, неправилно одлагање доводи до тога да се сваке године изгуби на тоне злата.
Током 2023. одбачено је чак 53 милиона тона електронског отпада – расипање које загађује животну средину и дословно закопава богатство. Решење? Паметна рециклажа уз помоћ прехрамбене индустрије.
Сир + електронски отпад = рециклирано злато
Научници су открили да се протеини из сурутке – нуспроизвода у производњи сира – могу претворити у „сунђер” способан да филтрира злато. Процес је ефикасан и еколошки прихватљив:
Трансформација протеина: Сурутка се хемијски обрађује и претвара у сунђерасту масу.
Растварање компоненти: Електронске плоче се растварају у киселини, чиме се ослобађају метали.
Селективна филтрација: Сунђер хвата искључиво злато, одвајајући га од других метала.
Пречишћавање метала: Злато се прочишћава и претвара у грумење од 22 карата (91% чистоће).
Запањујући резултат: Истраживачи су из само 10 електронских плоча извукли злато у вредности од око 170.000 РСД (по тренутном курсу).
Зашто ово не треба да покушавате код куће?
Иако на први поглед делује као једноставан начин да „ископате“ злато, метода користи опасне киселине и високе температуре, па је неопходна стручна контрола.
Циљ истраживања није да подстакне кућне експерименте, већ да омогући индустријско, одрживо решење за смањење електронског отпада и повраћај драгоцених метала.
Ова техника отвара врата ка циркуларној економији, у којој отпад постаје ресурс. У будућности бисмо могли да видимо рециклажне центре који користе сличне методе за издвајање злата, сребра и других метала из е-отпада – чисто и ефикасно.
До тада, ако имате старе електронске уређаје, најбоља опција је и даље правилно одлагање на местима за рециклажу. Ко зна – можда се једног дана и они претворе у злато?