СУТРА ЈЕ ЛЕТЊИ СВЕТИ НИКОЛА Никако не радите ово на тај дан! ВЕРУЈЕ СЕ ДА ДОНОСИ НЕСРЕЋУ ЦЕЛОЈ КУЋИ
Летњи Свети Никола, или пренос моштију Светог Николаја Мирликијског, обележава се сваке године 22. маја (по новом календару) односно 9. маја по јулијанском.
Иако је много познатија зимска слава овог свеца – Свети Никола 19. децембра, летњи дан посвећен овом великом чудотворцу има дубоко укорењено место у српском народу.
Ко је био Свети Никола?
Свети Никола је био епископ у малоазијском граду Мир, у области Ликији (данашња Турска). Живео је у 3. и 4. веку и прославио се као велики заштитник сиромашних, морепловаца, деце и путника. Након његове смрти, мошти су му почивале у граду Мир све до 1087. године, када су их италијански морепловци пренели у Бари (Италија), како би их сачували од муслиманских освајача. Овај догађај Црква обележава као посебан празник — Пренос моштију Светог Николе.
Народни обичаји и веровања
У нашем народу овај дан се често назива и летњи Никољдан, и многи га славе као заститника куће и породице, посебно они који имају Светог Николу као крсну славу.
Шта никако не треба радити на овај дан:
Не раде се тешки послови – посебно се избегава орање, копање, прање веша и било какав физички тежак рад.
Не пере се веша, не спрема се кућа, јер се верује да то доноси немир у дому.
Не сече се дрво, јер је Свети Никола и заштитник природе и путника.
Не ломи се хлеб док се не изговори молитва свеца.
У појединим крајевима Србије верује се да ће, ако се овај дан обележи молитвом и у миру, читаво лето бити благословено без болести, олуја и несреће.
Да ли је постан?
Пошто се овај празник увек пада у периоду између Ускрса и Петровданског поста, не пости се, осим ако не падне у среду или петак. У том случају се, према црквеним правилима, пости на води или уљу, у складу са даном.
Како се обележава у цркви?
На овај дан се у храмовима служи Света литургија и чита се посебна служба посвећена преносу моштију. Верници се моле Светом Николи за здравље, заштиту и мир у породици. Често се носи и жито у цркву, као и на дан славе.