У КАНТОНУ САРАЈЕВО ЕПИДЕМИЈА ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ! Оболевају и људи и животиње, предузете хитне мере!
Министар здравља Кантона Сарајево Енис Хасановић донео је одлуку којом је проглашена епидемија лептоспирозе у Кантону Сарајево, сазнаје Рапорт.
За време трајања епидемије заразне болести Лептоспирозе предузимају се мере предвиђене Законом о заштити становништва од заразних болести ("Службене новине Федерације БиХ", број 29/05), и то како следи: пријављивање, епидемиолошко испитивање, надзор над оболелим особама, здравствено просвећивање становништва, појачана противепидемијска дератизација, ванредна дезинфекција возила јавног превоза, појачано прање улица и тротоара, повећана хигијена паркова и одвоз смећа, усмерени инспекцијски надзор од стране Кантоналне управе за инспекцијске послове, као и провођење других мера које нареди Министар здравства Кантона Сарајево односно Влада Кантона Сарајево, а по препорукама Завода за јавно здравство Кантона Сарајево.
Шта је лептоспироза
Лептоспироза је бактеријска инфекција од које оболевају и животиње и људи. Узрокује је бактерија из рода Лептоспира. Болест је распрострањена у целом свету.
Код људи узрокује широк спектар симптома, али може протећи и без клиничких симптома и знакова болести. Симптоми који се могу јавити су: висока температура, главобоља, болови у стомаку, болови у мишићима, повраћање, жутило коже и беоњача, пролив или осип. Код нелечених болесника може доћи до оштећења бубрега, упале можданих овојница (менингитиса), оштећења јетре и респираторних поремећаја. У тежим случајевима могућ је и смртни исход. Лептоспире узрокују промене на ситним крвним судовима, ћелијама јетре и бубрега, где се и одвија патолошки процес. Болест се може појавити у неколико клиничких облика:
фебрилни облик (општи инфективни симптоми - повишена температура, главобоља, малаксалост, слабост)
гастроентерични облик (општи инфективни симптоми са повраћањем и проливом)
иктерични облик (појава жутице је чешћа код Вајлове болести, али може и код бенигних облика лептоспира)
нефритични облик (знаци обољења бубрега)
менингеални облик (знаци оштећења можданих опни)
комбинација више синдрома (типично за Вајлову болест)
То је најчешће професионално обољење особа које су изложене зараженој води због природе свог посла (фармери, рудари, рибари, ветеринари, војници, радници у кланицама, радници на пиринчаним пољима) или рекреативцима (купачима, камперима и спортистима). Оболевају особе које су изложене површинским, мирним стајаћим водама (баре, језера, мирни рукавци река, канали, потоци) зараженим урином домаћих и дивљих животиња.
Воду заражавају болесне животиње које најчешће немају никакве симптоме и знакове болести.
Болест има сезонски ток са највећим бројем оболелих у летњим месецима. Болест се прво појављује у виду спорадичних случајева међу особама које су случајно изложене изворима заразе или се крећу по активном природном жаришту, а могу настати мање или веће епидемије.
Лептоспире живе у површинским водама и као паразити и као комензали код кичмењака. Патогене су и за животиње и за људе. Температура од 50°Ц их убија у току 10-60 минута, а 60°Ц за 10 секунди. У површинским водама преживе по неколико недеља, а сушење их брзо убија.
Заражавање код људи настаје посредним или непосредним додиром са зараженим домаћим или дивљим животињама (дивљи глодари су веома значајни јер представљају резервоар лептоспира).