clear sky
27°C
03.07.2025.
Нови Сад
eur
117.164
usd
99.3168
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА БОЉИ ДИЈАГНОСТИЧАР ОД ЛЕКАРА Систем који смањује и трошкове лечења

02.07.2025. 12:30 13:13
Пише:
Извор:
Telegraf.rs
а
Фото: Pixabay.com

Microsoft je представио АИ систем који може да дијагностикује болести четири пута прецизније од људских лекара.

Компанија тврди да је ово "прави корак према медицинској суперинтелигенцији" која ће фундаментално променити начин на који приступамо здравственој заштити. 

Експеримент је показао да је MAI-DxO систем постигао 80% тачност у дијагностици, док су лекари успели да постигне само 20%. Још импресивније, систем је смањио трошкове за 20% бирањем јефтинијих тестова и процедура.

"Овај механизам оркестрације - више агената који раде заједно у стилу ланчане дебате - то је оно што ће нас довести ближе медицинској суперинтелигенцији", каже Мустафа Сулејман, директор Microsoftove АИ дивизије. 

Тим Мицрософта је користио 304 студије случаја из New Енгланд Јоурнал оф Медицине да би направио тест под називом Sequential Диагносис Benchmark. Језички модел је рашчланио сваки случај на процес корак по корак који би лекар извршио да би дошао до дијагнозе. 

Истраживачи су затим изградили систем назван МАИ Диагностиц Orchestrator (MAI-DxO) који комбинује неколико водећих АИ модела - укључујући OpenAI GPT, Google Gemini, Anthropic Claude, Meta Llama i xAI Grok - на начин који имитира рад неколико људских експерата. 

Како функционише нова генерација медицинске АИ

Microsoft још увек није одлучио да ли ће покушати да комерцијализује технологију, али компанија разматра интеграцију у Бинг претраживач да би помогла корисницима да дијагностикују болести. Такође постоји могућност развоја алата који ће помоћи медицинским експертима да побољшају или чак аутоматизују негу пацијената. 

"Оно што ћете видети током наредних неколико година је да радимо све више посла доказујући ове системе у стварном свету", каже Сулејман. 

Овај пројекат је најновији у растућем низу истраживања која показују како АИ модели могу да дијагностикују болести. Током последњих неколико година, и Microsoft и Гоогле су објавили радове који показују да велики језички модели могу прецизно да дијагностикују болест када им се омогући приступ медицинским картонима. 

Ново Мицрософтово истраживање се разликује од претходних радова јер прецизније имитира начин на који људски лекари дијагностикују болести - анализирањем симптома, наручивањем тестова и даљом анализом док се не постигне дијагноза. 

Револуција у трошковима здравствене заштите

Пројекат такође сугерише да АИ може помоћи у смањењу трошкова здравствене заштите, што је критично питање, посебно у САД. "Наш модел ради невероватно добро, и у постизању дијагнозе и у постизању те дијагнозе на врло ефикасан начин што се тиче трошкова", каже Доминик Кинг, потпредседник Microsoft-a који је укључен у пројекат.

"Ово је прилично узбудљиво", каже Давид Сонтаг, научник на МИТ-у и суоснивач Layer Health-a, стартапа који гради медицинске АИ алате. Сонтаг каже да је рад важан не само зато што се приближава начину на који раде лекари, већ и зато што је ригорозан у решавању потенцијалних проблема са основном методологијом.

Међутим, Сонтаг каже да Microsoftova открића треба третирати са одређеним опрезом јер су лекари у студији замољени да не користе никакве додатне алате за помоћ у дијагностици, што можда не одражава начин на који раде у стварном животу. 

"Ово је импресиван извештај јер се бави високо сложеним случајевима за дијагностику", каже Ерик Топол, научник на Scripps Research Институте. Показивање да АИ може, у теорији, да смањи трошкове медицинске неге је ново, додаје он. 

И Топол и Сонтаг са МИТ-а кажу да би следећи корак у валидацији потенцијала Мицрософтовог система пре опште имплементације било демонстрирање ефикасности алата у клиничком испитивању које пореди резултате са стварним лекарима који лече стварне пацијенте. 

(Telegraf.rs)

Извор:
Telegraf.rs
Пише:
Пошаљите коментар