МЕЂУНАРОДНИ ДАН БЕЗ ПЛАСТИЧНИХ КЕСА Користе се 12 минута, а разграђују 500 година
Међународни дан без пластичних кеса (3. јул) обележава се сваке године са циљем
подизања свести о штетности њихове употребе, као и промоције одрживих решења.
Овај дан подсећа на то колико су наизглед безазлене пластичне кесе заправо озбиљна претња за животну средину, биљни и животињски свет, али и за здравље људи. Милијарде пластичних кеса које се користе широм света већином заврше у природи – на депонијама, у рекама, морима и океанима. Њихова разградња траје и по неколико стотина година, при чему се распадају на микропластику – ситне честице пластике мање од пет милиметара које све чешће проналазимо у води, земљишту и храни, па чак и у људским телима.
Микропластика из кеса није само естетски проблем загађења, већ директна претња по здравље живих бића. Морске животиње често је грешком уносе у организам мислећи да је храна, што може довести до унутрашњих повреда или смрти. Ове честице затим улазе у ланац исхране, а истраживања све чешће потврђују њихово присуство у организмимариба, морских птица и – на крају – људи.
Пластичне кесе су међу најчешћим отпадом пронађеним у океанима. Њиховим распадањем настају честице које не можемо видети голим оком, али које већ сада проналазимо у крви, плућима и дигестивном тракту људи.
У борби против овог глобалног проблема, многе земље уводе различите мере – преко наплате и потпуне забране пластичних кеса, до пореза и стимулација за коришћење алтернативних решења. Све те иницијативе треба да подстакну грађане да пређу на еколошки прихватљивије опције, попут платнених цегера, папирних кеса или биоразградивих материјала.
И у Србији је приметан помак – све више продавница наплаћује пластичне кесе, док се купцима нуде трајне торбе за вишекратну употребу. Ипак, још увек постоји алармантан несклад – једна пластична кеса користи се у просеку само 12 минута, док је природи потребно и до пет векова да је разгради.
Управо зато је важно да свест о некоришћењу пластичних кеса не развијамо само 3. јула, већ да њихову употребу трајно изузмемо. Одговорност је на сваком појединцу, а мала промена може донети велики учинак.