(ВИДЕО) УСТАШКИ ПОКЛИЧ И У САБОРУ: Хрватски посланик узвикнуо "За дом спремни", без осуде државног врха
Само три дана након масовног концерта Марка Перковића Томпсона у Загребу, на којем је преко пола милиона људи у глас узвикивало усташки поздрав "За дом спремни", исти поклич је одјекнуо и у хрватском Сабору – овога пута са говорнице.
Посланик странке ДОМИНО, Дамир Билоглав, говорећи управо о концерту и “одушевљењу“ младих који су му присуствовали, отворено је подржао спорни поздрав, изговарајући га и у парламенту.
– Младе који су били на концерту не занимају ни партизани, ни усташе, ни четници. Они су дошли да изразе радост, весеље, домољубље. Они поручују: „Брига нас за ваше стереотипе, ми ћемо живети у Хрватској како ми хоћемо, певаћемо шта хоћемо и поздрављати се како желимо.“ У њихово име, ја вас поздрављам: За дом спремни – поручио је Билоглав.
Упркос томе што је неколико посланика затражило реакцију, председник Сабора Гордан Јандроковић одбио је да осуди изговорени поклич, рекавши да неће бити арбитар.
– Говорите што желите, а грађани ће судити – кратко је одговорио Јандроковић.
Ова изјава, дата са највише државне институционалне говорнице, уследила је у атмосфери након Томпсоновог концерта који је, по оцени многих, био више политички него музички догађај, испуњен усташком симболиком и ревизионистичким порукама.
Подсетимо, на концерту у центру Загреба, у присуству више стотина хиљада људи, усташки поклич "За дом спремни" био је масовно изговаран без икакве санкције. Подршку догађају дали су и бројни високи функционери, а сада, чини се, та порука добија и институционалну легитимност.
Овакви наступи, упућени из самог врха политичког система, према мишљењу бројних аналитичара, представљају отворену релативизацију злочиначког карактера усташког режима, под чијим слоганом „За дом спремни“ су током Другог светског рата почињени масовни злочини над Србима, Јеврејима, Ромима и антифашистима.
Поклич који се некада везивао искључиво за усташку НДХ, данас се у Хрватској све чешће представља као израз патриотизма и слободе изражавања, што, како упозоравају стручњаци и преживели сведоци, подиже праг друштвене толеранције на говор мржње и негирање историјских злочина.