overcast clouds
16°C
09.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1807
usd
100.0433
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДОПРИНОС ЕКОНОМСКОМ НАПРЕТКУ, УНАПРЕЂЕЊЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, УЛАГАЊЕ У РАЗВОЈ ЗАПОСЛЕНИХ Зашто је важно извештавање о одрживом развоју?

09.07.2025. 11:16 11:23
Пише:
Извор:
Дневник
НИС
Фото: НИС

Компанија НИС је крајем маја објавила верификовани Извештај о одрживом развоју и тиме обележила 15 година континуираног извештавања о одрживом пословању.

Извештај о одрживом развоју за 2024. годину у потпуности је усклађен са међународно признатим ГРИ стандардима (Global Reporting Initiative) и на свеобухватан и упоредив начин свим заинтересованим странама пружа информације о постигнућима компаније у претходној години.

Током ових 15 година, НИС је остварио бројне резултате у свим кључним областима одрживости – од доприноса економском напретку, до унапређења заштите животне средине и улагања у развој запослених и шире заједнице. У овом документу, који је верификовала независна ревизорска кућа ТПА Ревизија д.о.о, наводе се кључни напори компаније да пружи допринос остварењу Циљева одрживог развоја УН и изградњи одрживе будућности, засноване на развоју, одговорности и партнерству са заједницом.

– Наше пословање почива на принципима одрживог развоја и то свакодневно примењујемо у пракси. То значи да своје пословне успехе остварујемо на начин који не угрожава животну средину и доприноси развоју заједнице. Тиме желимо и да дамо пример свим заинтересованим странама у овом процесу. Наш однос са заједницом градимо годинама и корак по корак заједничким снагама дошли смо до чврсте основе коју остављамо наредним генерацијама да је надограде у складу са својим потребама. Веома је важно и извештавање о нашим активностима на пољу одрживости, јер је то прилика да на транспарентан начин јавности прикажемо наша настојања да унапредимо и модернизујемо бизнис, истовремено улажући у пројекте друштвене одговорности и заштите животне средине – навео је заменик генералног директора НИС-а Вадим Смирнов.

НИС
Фото: НИС

У сусрет глобалним циљевима УН

Циљеве одрживог развоја, познате и под називом „Глобални циљеви", усвојиле су Уједињене нације 2015. године, као универзални позив на заједничку акцију у циљу искорењивања сиромаштва, заштите планете и обезбеђивања мира и просперитета за све људе - најкасније до 2030. Тих 17 циљева који чине Агенду 2030 треба да обезбеде решење за то како да свет планира своје економске активности и раст без штете по животну средину и како да се и наредним генерацијама обезбеди да граде своје економије и друштва, уз једнак приступ ресурсима.

Подаци Уједињених нација говоре да се страхује да ће 2030. године око 600 милиона људи широм света бити у ризику од гладовања. Око 2,4 милијарде људи на планети живи у државама које се суочавају са проблемима у снабдевању водом, а више од 670 милиона становника планете живи без приступа електричној енергији.

Поред тога, Европска служба за климатске промене Коперникус саопштила је да је лето 2024. било најтоплије у историји мерења на глобалном нивоу. Свет се приближава доњој граници пораста температуре од 1,5 степени Целзијусових, како је дефинисано у Париском споразуму из 2016. године. Од усвајања Париског споразума заштита животне средине и допринос успоравању климатских промена спадају међу приоритете сваке одговорне компаније, те су енергетска транзиција и декарбонизација неизоставни део сваког одговорног бизниса.

Узимајући у обзир наведено, остваривање Циљева одрживог развоја УН није могуће без заједничке акције држава, међународних и невладиних организација, појединаца, али и компанија које свој однос према најважнијим глобалним питањима исказују и кроз своје пословање.

У великом броју држава извештавање о одрживом развоју је законска обавеза, док домаћа регулатива у складу са Законом о рачуноводству, који је ступио на снагу 2021. године, предвиђа законску обавезу нефинансијског извештавања за велика правна лица и друштва од јавног интереса која запошљавају просечно више од 500 запослених. 

Такође, правна лица која запошљавају више од 250 запослених, имају обрт већи од 150 милиона евра и најмање 20 милиона евра нето имовине, имају обавезу нефинансијског извештавања за своје добављаче. Извештаји о одрживом развоју представљају најбољи начин комуникације компанија са заинтересованим странама, јер јавност стиче транспарентан увид у напоре које компаније чине на пољу развоја бизниса, заштите животне средине, безбедности на раду, бриге о запосленима, заједници у којој послују и друштвено одговорним активностима. 

Ради додатне потврде да су објављени подаци у складу са реалним остварењима, ове публикације могу бити верификоване од стране  независних ревизорских кућа, чиме се доприноси већем кредибилитету и поузданости извештаја.

Више о Извештају о одрживом развоју за 2024. годину, али и детаљније о циљевима одрживог развоја, као и о другим активностима компаније НИС-а могуће је прочитати на порталу Energize.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар