ШОКАНТНО, ПРЕТЊА СА ДНА ОКЕАНА! Ево у ком делу Атлантика су научници мапирали више од 3.000 бурића радиоактивног отпада!
ПАРИЗ: Тим научника мапирао је током једног месеца укупно 3.350 бурића са радиоактивним отпадом, потопљених на дну североисточног дела Атлантика, мада није детектован висок ниво радиоактивности, саопштили су научници данас по повратку у Брест.
Мисија, спроведена бродом "Аталант" из француске океанографске флоте, носила је назив НОДССУМ, а циљ јој је био мапирање главне зоне потапања хиљада бурића са радиоактивним отпадом који су европске земље одлагале између 1946. и 1993. године, преноси ТВ5 монд.
У то време, потапање у море сматрало се уобичајеним решењем за управљање отпадом из нуклеарне индустрије.
Мисија је истражила тачно одређену зону у међународним водама, око 1.000 км југозападно од Бреста и 650 км северозападно од Коруње у Шпанији.
Научници су користили сонар високе резолуције постављен на аутономној подморници "Уликс", која је овом приликом обавила своју прву научну мисију.
Током 16 зарона, "Уликс" је успео да мапира 3.350 бурића на површини од 163 квадратних километара.
Педесетак бурића је фотографисано у различитим стањима очуваности, а површине су показивале знаке корозије и биле су обрасле морским анемонама.
На неким бурићима су примећене цурења непознате материје, вероватно битумена.
Инструменти за мерење радиоактивности регистровали су вредности сличне природном позадинском зрачењу.
Прецизније лабораторијске анализе узорака седимената, воде и риба обавиће се у наредним месецима.
Тим су чинили истраживачи из ЦНРС-а, Института за развојна истраживања (ИРД), Универзитета у Бергену, у Норвешкој, Института Тунен, у Немачкој и Меморијалног универзитета Њуфаундленд, у Канади.
Неколико европских држава бацило је до 1993. године, више од 200.000 бурића са радиоактивним отпадом у абисалну равницу североисточног Атлантика, у међународним водама, на дубинама већим од 4.000 метара.