ЗБОГ ТОПЛОТНОГ УДАРА НА ПУТУ ДО ПОСЛА ИМАТЕ ПРАВО НА БОЛОВАЊЕ Закон налаже и 100 ОДСТО ЗАРАДЕ, Ево и у којим случајевима вам следи СЛОБОДАН ДАН или ОДШТЕТА
Док се Србија ових дана пржи на температурама које често прелазе 35 степени, грађани ипак морају да раде, путују до посла и обављају свакодневне обавезе по ужареном асфалту.
Многи због врућине колабирају или доживљавају повреде – али ретко ко зна која су његова права у таквим ситуацијама.
Закон, међутим, препознаје овакве случајеве као озбиљне и даје јасне смернице о томе када запослени има право на слободан дан, боловање или чак новчану надокнаду, пише Телеграф бизнис.
1. Пад у несвест или повреда на путу до посла
Према Закону о безбедности и здрављу на раду и Закону о раду, повреда на путу од куће до посла сматра се повредом на раду. То доноси ова права:
Пријава повреде: послодавац је дужан да журно пријави (у року 24х) надлежној инспекцији рада и полицији ако је повреда тешка или ако спречава рад дуже од три дана.
Накнада зараде: запослени има право на 100 одсто просечне зараде у периоду привремене спречености, а послодавац то исплаћује од првог дана одсуства, најдуже до 30 дана.
Накнада штете: ако се утврди кривица послодавца (нпр. неправовремена обука, несигуран пут), може се тражити одштета – материјална и нематеријална.
Дакле, ако особа падне у несвест или се повреди због температуре или врућине на путу до посла, то се сматра повредом на раду и отвара пут за плаћено боловање и евентуалну одштету.
2. Рад због високих температура
У Србији не постоји законски прописана максимална температура изнад које се мора прекинути рад. Ипак, постоје обавезе и препоруке:
Препорука Владе (2007): ако температура на отвореном прелази 36°Ц, нарочито између 11 и 16х, послодавац је дужан:
избегавати тешке послове и директно сунце,
прилагодити распоред (раније смене, паузе, освежење).
Синдикални захтеви: Савез синдиката позива послодавце да код температура преко 36 °Ц обуставе рад између 11 и 16х, док се не уреди законска регулатива.
Послодавац који не примени прописане превентивне мере може бити кажњен новчано (1,5–2 мил. РСД за правна лица, мање за одговорна лица).
3. Права запосленог: слободан дан и заштита
Слободан дан: плаћено боловање: ако се особа повреди на путу до посла или у вези с послом, има право на боловање уз 100 одсто зараде од првог дана до 30 дана.
Одштета: ако постоји кривица послодавца – може се тражити одштета.
Заштита током врућина: нема право на обавезан слободан дан, али има право на:
прилагођен распоред,
чешће паузе и доступност питке воде,
заштиту од ажурних инспектора
Пријава и инспекција: запослени може пријавити неадекватно услове рада – инспекција ће извршити контролу и наложити санкције по потреби.