СВЕ ВИШЕ СМО У ФУНКЦИЈИ РЕГИОНАЛНОГ ЛОГИСТИЧКОГ ЧВОРИШТА ЗА ЈУГОИСТОЧНУ ЕВРОПУ Србија постаје центар дистрибуције Балкана
Како би роба из целог света стигла до потрошача у целом свету, неке привредне гране значајно су се развиле и промениле, а трговина и размена робе широм света потврђује важност транспорта и логистике за привреду и економију.
Постојање и изградња логистичких центара битно је за свако појединачно тржиште, али је свакако важно и регионално повезивање, а стручњаци указују да положај Србије нашој земљи даје изузетну шансу да се добро позиционира као логистички и дистрибутивни центар од регионалног, па и европског значаја.
Највише логистичких капацитета је у Београду, Шимановцима и Крњешевцима, развијен и потес од Нове Пазове до Инђије, а у Нишу и Крагујевцу отварају се логистички центри за потребе инвеститора (Сара Илић)
Управо то каже и председница Организационог одбора Годишње конференције логистике и транспорта и маркетинг менаџерка часописа Логостика & Транспорт Сара Илић. По њеним речима Србија има развијену мрежу логистичких и дистрибутивних центара.
- Географски положај Србије је њена велика предност јер се налазимо на раскрсници кључних европских саобраћајних коридора - каже Сара Илић. - Кроз земљу пролазе паневропски коридори 10 и 7, што омогућава одличну повезаност с тржиштима Европске уније, Блиског Истока и Русије. Инфраструктура је значајно унапређена, првенствено новим ауто-путевима, али и даље постоје изазови, посебно у железничком транспорту и регионалној друмског мрежи. Речном транспорту је неопходна добра повезаност с великим потрошачима. Без интермодалне ефикасности – нема ни праве логистике.
Логистика стратешка тема
- Развијенија логистика доноси директан допринос БДП-у, али и много више од тога - истиче Сара Илић. - Отварају се нова радна места, стимулише производња, побољшава ефикасност извоза и увоза, а тиме се и целокупна економија Србије позиционира боље на међународном тржишту. Зато логистика није само техничка тема – она је стратешка тема и то је и главна порука коју покушавамо да пренесемо.
По њеним речима, растућа е-трговина захтева све више простора за робу широке потрошње – храну, текстил, електронику, а складишта за индустријске компоненте, ауто-делове, па чак и фармацеутске производе постају све важнији сегмент логистичке инфраструктуре. Она истиче да је највише логистичких капацитета у Београду, Шимановцима и Крњешевцима, да је развијен и потес од Нове Пазове до Инђије, а да се у Нишу и Крагујевцу отварају логистички центри за потребе инвеститора - углавном произвођача, дистрибутера и малопродајних ланаца и наглашава да је циљ да складишта не буду само физички простори - већ паметни системи, који одговарају захтевима модерне привреде.
Кроз Србију пролазе паневропски коридори 10 и 7, што омогућава одличну повезаност с тржиштима Европске уније, Блиског истока и Русије
- Комуникација с кључним актерима у сектору је стална и јасно је да су нови, модерни логистички капацитети неопходни. Притом, фокус више није само на домаћем тржишту јер је Србија све више у функцији регионалног логистичког чворишта за југоисточну Европу. Београд и његова околина и даље су најтраженије локације, посебно зоне попут Шимановаца и Сурчина, Нови Сад и Суботица су све занимљивији због близине границе с Европском унијом, док југ Србије нуди одличне могућности за повезивање с Грчком и Бугарском - каже Сара Илић.
Не стихијски, већ одржив раст
Изградња логистичких центара би, без сумње, утицала на раст цена земљишта и некретнина јер где год долази логистика – расте вредност земљишта, развија се инфраструктура и мења локална економска слика - истиче Сара Илић. - То је и видљиво у зони око Београда, али и у мањим срединама које су близу кључних коридора. Наш задатак, као заједнице струке и државе, јесте да то планирамо паметно – да раст не буде стихијски, већ одржив.
Наша саговрница наглашава да је Србија све интересантнија и за домаће и за међународне инвеститоре јер по повољним условима нуди парцеле за градњу модерних логистичких и дистрибутивних центара.
- Инвеститорима је важна стабилност, предвидивост, али и стручна заједница која зна где иде. Логистика је, као индустријска грана, веома развијена у Србији. Компаније све више користе напредне складишне системе, аутоматизовану технологију, софтвере и вештачку интелигенцију. То је веома битно због растућег недостатка квалификоване радне снаге- каже Сара Илић.