У КОСТОЛЦУ ПУШТЕНА У ПРОБНИ РАД СОЛАРНА ЕЛЕКТРАНА „ПЕТКА“ Ђедовић Хандановић: "Доћи ћемо до 35.000 домаћинстава уз помоћ сунца и ветра у овом крају и шире"
У Костолцу је данас свечано отворена и пуштена у пробни рад соларна електрана „Петка“, а министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је да је у питању први обновљиви извор енергије у оквиру Електропривреде Србије који ће допринети производњи чисте и зелене енергије, као и додатној електроенергетској стабилности и сигурности.
Министарка је истакла да је костолачки крај познат по производњи енергије још од 1870. када је овде отпочета експлоатација угља.
-Нема великих и малих пројеката. Оно што је веома важно јесте да се боримо за сваки нови мегават и да пројекте које смо почели завршавамо, а да нове пројекте отпочињемо - рекла је Ђедовић Хандановић након што је пустала у пробни рад соларну електрану „Петка“.
Чисти извори енергије на старим рударским одлагалиштима показују да је на тим местима, како каже, могуће креирати нову вредност и нова радна места.
-Када се ускоро, надам се за месец дана, ове елисе иза нас заврте и ветропарк крене да пушта прву снагу у мрежу, доћи ћемо до 35.000 домаћинства уз помоћ сунца и ветра, не само у овом крају већ и шире - навела је Ђедовић Хандановић.
Према њеним речима, ускоро би требало да почне и гаранти период када је у питању соларна електрана „Петка“ након чега ће се и ветропарк брзо повезати на мрежу.
-Доћи ћемо до додатних 76 мегавата, а са новим блоком Б3 у ТЕ Костолац то значи 426 нових мегавата. Важно је да имамо комбинацију базне и обновљиве енергије. Очекујем да ћемо у 2026. започети реализацију изградње реверзибилне хидроелектране Бистрица, као и великог солара од 1.000 мегавата са 200 мегавата батеријских складишта“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Она додаје да услед климатских промена можемо све више да се ослањамо на сунчеву енергију, али да се мора наставити са улагањем у базну енергију.
-Прошле године је близу 30 одсто повећан ниво инвестиција ЕПС-а у односу на претходну годину. Укупна реализација инвестиција је била на нивоу од 90 одсто од плана и мислим да је први пут тако висок степен реализације инвестиционог циклуса - истакла је министарка.
Директор Електропривреде Србије Душан Живковић истакао је да је данашњи дан веома значајан за ЕПС.
-Након завршетка ревитализације неких хидрокапацитета Бајине Баште, Зворника, Ђердапа, пуштања у рад блока Б3 у ТЕ Костолац са 350 мегавата, ових 10 мегавата ће даље унапредити енергетску слику ове локације и овог региона. Верујем и да ће ова ветроелектрана, чије стубове видимо иза нас, такође допринети са својих 66 мегавата додатном енергијом до краја године - рекао је Живковић.
Он је додао да ће нови пројекти допринети енергетској слици Србије чиме ће процес декарбонизације постати видљив, али и да ће Електропривреда Србије наставити рад на сличним пројектима.
Инжењер који је радио на пројекту изградње соларне електране „Петка“ Александар Латиновић рекао је да ова електрана има велики значај, јер указује да се ЕПС налази на путу декарбонизације и увећања производње електричне енергије из обновљивих извора.
-Стекли смо значајна искуства радом на овом пројекту. Електрана је рађена на депонији јаловине. Колико је то било тешко и изазовно могу да потврде инжењери који су радили на самом пројекту. Надам се да ћемо искуства која смо овде стекли применити и на другим локацијама у ЕПС-у - рекао је Латиновић.
Латиновић је посебну захвалност изразио колеги Јовану Тошићу, који је био руководилац пројекта, а који одлази у пензију.
„Имао је креативна решења за све изазове“, рекао је Латиновић.
Соларна електрана „Петка“ је прва ЕПС-ова соларна електрана у Костолцу изграђена на спољашњем одлагалишту површинског копа „Ћириковац“.
Заузима површину од око 15 хектара, има инсталисану снагу од 9,75 мегавата и планирану годишњу производњу од 13,7 гигават-часова.
Вредност инвестиције је око 1,4 милијарде динара и финансирана је средствима ЕПС-а.
Прва фотонапонска електрана у Костолцу производиће електричну енергију методом конверзије неакумулираног сунчевог зрачења у једносмерну струју преко соларних модула на бази полупроводничке (ПВ) технологије.
Соларна електрана има 18.720 фотонапонских модула, који су постављени под углом од 25 степени, при чему је појединачна снага сваког модула 580 В, а ефикасност 21 одсто.
Поседује укупно 98 инвертора, од којих 97 има снагу од 100 kW и један од 50 kW.
Поред тога, СЕ „Петка“ има 10 трансформаторских станица и једно разводно постројење, одакле се струја пласира на трафостаницу Пожаревац.
Према прорачунима, период повраћаја уложених средстава износи 12 година, док је период експлоатације електране 25 година.
После тога, мењају се само панели, док остају конструкције, путеви и инфраструктура, који чине значајан део укупног улагања. Заменом панела електрана се ревитализује за нових 25 година експлоатације.
За изградњу „Петке“ био је задужен конзорцијум, а на челу групе извођача радова налазило се предузеће ГАТ из Новог Сада, док су остали чланови групе новосадска фирма „Мио company“ и две мађарске компаније – „БСД Инвест Еуропе Зрт“ из Будимпеште и „Леви-Солар Кфт“ из места Закањсек.