ПРЕМИЈЕРА „АРХЕТИПА” НА ПАЛИЋКОМ ФИЛМСКОМ ФЕСТИВАЛУ Петар Меселџија, човек на граници светова
Фестивал европског филма Палић, који ће почети у суботу, 19. јула, у нетакмичарској селекцији Нови европски документарни филм, коју потписује Игор Тохољ, представиће поклоницима седме уметности остварења „Друштвена замка – Пет жена против велике петорке“ француске редитељке Елизе Жадо, „Америчка идила“ Обери Едлер и немачки „Шесторица из Морије“ Џенифер Малман.
Ту је и „Година прође, дан никако“ хрватске редитељке Ренате Лучић а планирана је и фестивалска премијера документарца „Архетип“ Андрије Лекића и Игора Тохоља.
Овај филм у основи доноси необичну уметничку биографију Петра Меселџије, новосадског сликара, илустратора и стрип аутора са амстердамском адресом, чији су радови подједнако цењени на европском и америчком тлу. „Након губитка супруге, Меселџија покушава да изнова пронађе стваралачки подстицај. Филм је интиман портрет уметника у трагању за светлошћу након туге. Упознајемо тако човека на граници светова: истовремено Ново-сађанина и космополиту, мајстора и импровизатора. Прикра-дамо се његовој руци док слика, упијамо речи, домаштавамо светове које мета-форично открива. Његово дело укла-ња границе између унутрашњег и спољашњег, између стварног и фан-тастичног, познатог и неухватљивог. Већ више од три деценије живи и ради у Холандији, али се редовно враћа у Нови Сад и Крчедин – по нови пелцер успомена и искру топлог југа коју преноси на прохладни север”, објашњава нам Тохољ, продуцент и коредитељ „Архетипа”.
Селектор Феста Иван Аранђеловић
Након што је за првог човека Феста, односно новог програмског директора, именован филмски продуцент и један од организатора Палићког филмског фестивала Мирослав Могоровић, за селектора изабран Иван Аранђеловић. Он је, иначе, уредник Филмског програма Културног центра Београда, који је Европска мрежа биоскопа наградила за најбољи биоскопски програм Европе. Као што је познато, термин Феста је померен за септембар.
Н. П-ј.
У окциру програма Eco Dox, који је базиран на европским документарним остварењима посвећеним темама изазова очувања животне средине, у оквиру скраћеног издања фестивала, који ће трајати до 23. јула, пред публиком ће бити остварења „Ожиљци раста“ (Аустрија, Немачка) редитељског дуа Моника Грасл и Линда Осуски, „Баштован, будиста и шпијун“ (Норвешка, Велика Британија, Немачка) Ховарда Бустнеса, „Планина се неће померити“ (Словенија, Француска, Северна Македонија) Петре Селишкар, „Расцеп“ (Немачка) који су режирали Жоао Педро Прадо и Антон Јаремчук и „Тихи клепет птица“ (Пољска) Францишека Бербеке.