ОВАКО СЕ КОСИЛО НЕКАД Рајац оживео српску традицију пред очима хиљада посетилаца
Косидба на Рајцу, 56. по реду, окупила је данас најбоље косце из Србије и региона, али и хиљаде посетилаца у жељи да виде како се чува традиција и како изгледа вештина кошења траве.
Она је некада, према речима директора Туристичке организације Општине Љиг Владимира Ивановића, била најважнији посао на селу, посебно у сточарским крајевима.
Ивановић је за Танјуг подсетио да је Косидба на Рајцу настала на великом народном вашару, који се организовао од 1892. године.
„Рајачки вашар настао је као потреба за прославом, за светковином, за сабором, после кошења планинских ливада”, казао је и подсетио да је раније најважнији посао на селу, а посебно у сточарским крајевима, био покосити траву и спремити је за стоку.
Директор ТО Љиг подсетио је да је 1970. године организована прва косидба на Рајцу када је уведено такмичење, са пропозицијама у циљу да се сачува вештина косидбе и успомена на тај важан посао.
„Данас то раде најсавременије косачице, могли смо да видимо тракторе са косачицама. Сада постоје батеријске косачице и косидба иде врло лако, али да се не би заборавило како је то био важан и тежак посао, организују се манифестације попут косидбе на Рајцу”, казао је Ивановић.
Косидба на Рајцу је, додаје, финале свих манифестација у окружењу.
Каже да се у разговору са колегама у Аустрији може чути да имају косидбу где такмичар коси у шортсу и атлетској мајици са бројем на леђима, јер схватају да је косидба спорт.
„Ми се трудимо да имамо тај такмичарски део, да се мере и време и квалитет, али пре свега се окрећемо ревијалном делу, где су људи у белим везеним кошуљама, са појасевима, вуненим чарапама, опанцима, да покажу како се то некад радило и да поред ове вештине сачувамо и ношњу не само нашег народа, него и осталих народа који долазе на Рајац”, казао је Ивановић.