АЗИЈСКИ СТРШЉЕН ХАРА ЕВРОПОМ Највише га има у овој земљи, пчелари чувајте своје кошнице! Ево колико је опасан по људе
Инвазивна врста инсекта, азијски стршљен (Веспа велутина), незаустављиво се шири Немачком, а недавно је први пут уочен и на северу земље, у Шлезвиг-Холштајну.
Досад је пријављен у Лубеку и Тилену (округ Шлезвиг-Фленсбург), потврдио је Рајнер Борхердинг, стручњак за инсекте из организације БУНД.
Ова врста, пореклом из југоисточне Азије, у Европу је стигла 2004. године преко трговачких пошиљки у Француској, а климатске промене с благим зимама додатно погодују њеном ширењу.
"Њено присуство у Европи више није могуће зауставити", каже Карстен Пуш из организације НАБУ.
Опасност по медоносне пчеле
Иако се азијски стршљен не понаша агресивно према људима, осим ако се превише приближимо његовом гнезду, њен убод је изузетно болан. Стручњаци истичу да нема разлога за панику, али особе алергичне на убоде стршљена морају бити посебно опрезне.
Стршљен користи друге инсекте, укључујући медоносне пчеле, као извор протеина за своје потомство. Једно гнездо може да уништи десетине пчелињих заједница, стварајући опсадни прстен око кошница и спречавајући пчеле да сакупљају храну. Због тога пчелари позивају на хитну заштиту пчелињих заједница.
Ево како да га препознате
Азијски стршљен нешто је мањи од европског, с тамнијим телом и карактеристичним жутим ногама. Тело му је углавном црно, с танким жутим пругама и готово потпуно жутим четвртим сегментом трбуха. Гнезда у почетку прави на заклоњеним местима попут шупа, док се лети премешта високо у крошње дрвећа.
Европска унија прогласила је ову врсту инвазивном још 2018. године, због њеног штетног утицаја на локалну биоразноликост. Све чланице, укључујући Немачку, дужне су да спроводе мере за контролу и сузбијање њеног ширења.