Светски дан особа са аутизмом обележен у Новом Саду

Светски дан особа са аутизмом обележен је данас и у центру Новог Сада традиционалном манифестацијом „Кишобран за све“, коју организује ШОСО „Милан Петровић“ у сарадњи са Друштвом за подршку особама са аутизмом Града Новог Сада и Центром за подстицајну негу.
а
Фото: Dnevnik.rs/Р. Хаџић

Том приликом, Трг слободе био је испуњен смехом и веселом атмосфером а све у циљу да се грађанима скрене пажња на особе са аутизмом и њихове специфичности, а уједно и да се подстакне умрежавање постојећих ресурса локалне заједнице.

„Желимо да подстакнемо развој инклузивне заједнице и да особе са аутизмом, уз подршку коју им наша школа у сарадњи са Градом и многим другим организацијама пружа, учинимо активним члановима друштва", рекла је координаторка Дневног боравка за особе са аутизмом ШОСО „Милан Петровић“ Данијела Тамаш."У оквиру наше школе имамо стотинак особа са аутизмом од најранијег узраста до одраслог доба, али оне су укључене и у друге школе и предшколске установе. Оно што друштво може да учини јесте да се доведе до нивоа свести да треба да будемо толерантни на различитости и да их прихватимо, да препознамо које су специфичне потребе и деламо у складу са њима.“

Фото: Светски дан особа са аутизмом обележен у Новом Саду Фото: Дневник.рс/Р. Хаџић

Град Нови Сад подржава ту манифестацију с циљем да се и јавност ангажује и посвети пажњу особама са аутизмом.

„Доста смо урадили за особе са инвалидитетом зато што имамо већ програме који функционишу у пракси и поносни смо на њих, а остварили смо и много боље резултате него друге локалне заједнице“, истакао је члан Градског већа за социјалну и дечју заштиту Тихомир Николић."Увек усавршавамо активности и побољшавамо квалитет услуга које могу да допринесу да се те особе укључе у друштвену заједницу. Наш Град води одговорну социјалну политику и све своје грађане третира и помаже равноправно без дискриминације."

Фото: Светски дан особа са аутизмом обележен у Новом Саду Фото: Дневник.рс/Р. Хаџић


 „Родитељ - неговатељ” од пресудног значаја

„Омогућене су нам услуге које су потребне примарним породицама и мислим да свака локална самоуправа треба да се угледа на нас", рекла је председница Удружења Срећа и мајка аутистичног детета Сандра Иванковић."Међутим, нисмо задовољни што закон „Родитељ - неговатељ” још увек није усвојен. Ове године имамо добру сарадњу са Министарством за социјалну заштиту и, колико сам упућена, они раде на допуни закона чији ће „Родитељ - неговатељ“ бити подакт.”


Живот са дететом оболелим од аутизма, како је рекла председница Удружења „Срећа” и мајка аутистичног детета Сандра Иванковић, води се прилагођавањем детету, од момента када оно добије дијагнозу и то је огромна обавеза. Та особа не може да води самосталан живот, те 24 сата родитељ мора да брине о њој.

Фото: Светски дан особа са аутизмом обележен у Новом Саду Фото: Дневник.рс/Р. Хаџић

„Аутизам је вишеструки поремећај и чине га умрежене и веома тешке дијагнозе. Деца и одрасле особе са аутизомом увек то остају и нажалост, они не могу самостално да функционишу на вишем нивоу и о њима треба размишљати као о особама којима је неопходна стална помоћ” рекла је Сандра Иванковић.

И. Миклоши, Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести