Дачић: Потребно да у наредних годину или две дође до договора

БЕОГРАД: Тешко да ће се договор о КиМ брзо постићи ако до њега не дође у наредних годину или две, изјавио је данас министар спољних послова Србије Ивица Дачић и истакао да не треба губити време, већ убрзати дијалог Београда и Приштине.
dacic, tanjug/T. Valic
Фото: Tanjug/T.Valič, arhiva

"Потребно је да у наредних годину или две дође до договора. Ако не дође, тешко ће доћи у брзо време", рекао је Дачић на конференцији за новинаре.

Он је рекао да на прошлонедељном састанку министара спољних послова ЕУ и земаља кандидата у Букурешту није било озбиљнијих расправа о наставку дијалога Београд и Приштине или укидања косовских такси на робу из централне Србије и БиХ.

Министар каже да је позвао ЕУ да озбиљније "притисне" Приштину, јер без тог притиска неће доћи до укидања одлуке о таксама, па ни наставка дијалога.Дачић је потврдио и да је косовски министар иностраних послова Беџет Пацоли у Букурешту после састанка рекао да се, "ако се деси неки атентат, зна да смо то ми Албанци".

Министар, међутим, каже да се грађани на Косову свакога дана суочавају с таквим претњама."То говори да им не иде онако како су хтели, а то је политика свршеног чина. Сада је ситуација другачија, на њих се врши притисак. Они се налазе у живом песку, блату и траже начин да изађу из те ситуације", рекао је Дачић.

Он је навео да је Београду интерес да се дијалог заврши трајним решењем, а не да се бори против Косова, и истакао да се Србија труди да буде јасан и предвидив партнер.Оценио је и да Приштина покушава да таксе постави као реалност и да њихово укидање постане централно питање, а да сви забораве на Заједницу српских општина (ЗСО) и друга отворена питања.

Косовски председник Хашим "Тачи каже, ми смо за компромис, али северна (Косовска) Митровица, Газиводе неће бити део споразума... Па о чему онда причамо, шта ће да буде део споразума", упитао је Дачић.Министар наводи да је трајно решење у интересу мира, те да је и за српски народ важно да до њега што пре дође, јер се и међународне прилике, које су сада наклоњеније Србији, могу променити.

Додао је да се шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини сада залаже за компромис, а да је актуелна америчка администрација такође отворена за компромисно решење, што Београду иде у прилог. 

Дачић о опозицији: Тако причају и српски непријатељи

БЕОГРАД: Лидер СПС и шеф дипломатије Ивица Дачић каже да је деловање дела опозиције штетно јер је у овом тренутку потребна политичка стабилност за решавање важних државних питања, пре свега Косова и Метохије.Дачић је на конференцији за новинаре рекао да је незадовољан начином на који се део опозиције опходи према државним питањима, укључујући и КиМ.

Уместо да покажу да постоји заједничка политика и консензус око државних интереса, део опозиције организује демостранције у Косовској Митровици, каже Дачић и додаје да лидери Савеза за Србију Драган Ђилас и Вук Јеремић најављују да ће њихова главна активност бити спољнополитичка.

"То значи да ће у Бриселу да причају да је у Србији диктатура, да нема људских права, да је фактор нестабилности и изазивања конфликта у региону. То је исто као што причају наши непријатељи. Па је ли то дрзавна политика", упитао је Дачић и додао да верује да је то у овом тренутку штетно.

Дачић је рекао и да вешала која су виђена током протеста у суботу у Београду, као и претње породици председника Александра Вучића нису ствари за које је довољна само осуда, већ да је потребна и казна."Мора да се прави разлика у томе кад сте против Дачића или Вучића и кад сте против Србије и државних и националних интереса", рекао је Дачић.

Он је рекао и да је бојкот парламента, протести, ''тужакање'' земље у иностранству нешто што је већ виђено."Историја се понавља као трагедија или фарса. Молим се богу да буде фарса, што и јесте", казао је Дачић и додао да му је својевремено један од лидера петооктобарских промена рекао да се они тада нису ни борили за демократију, већ за власт.

Дачић је рекао да у тренутку када Србија треба да се бори за своје националне интересе, због штетног деловања опозиције мора да се бави "унутрашњом полиитчком кризом која и не постоји и изазивањем политичке нестабилности".

На питање када је влада последњи пут у парламенту представила свој план и деловање у вези са КиМ, Дачић је рекао да се у скупштину излази са предлогом, а да такав предлог за КиМ још не постоји."О бриселском дијалогу је било речи у парламенту, након тога није било нових решења да би се изјашњавао парламент", рекао је Дачић.

Додао је и да ће, кад буде постојао наговештај да ће се доћи до договора са Албанцима, о томе изјаснити и грађани.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести