Мали: Порекло имовине испитиваће 60 најбољих инспектора

БЕОГРАД: У посебно формираном сектору у Пореској управи који ће се бавити спровођењем данас усвојеног Закона о пореклу имовине, биће 60 и то најбољих инспектора, задужених само за овај закон, каже за Тањуг министар финансија Синиша Мали.
sinisa mali
Фото: Tanjug/Dragan Kujundžić
Он наводи да је 20 инспектора већ обучено за обављање овог посла који практично почиње 12. марта, када је прописано да Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу почне да се примењује.
 
Тај број је, каже Мали, за почетак сасвим довољан, а осталих 40 инспектора ће се обучавати у међувремену и попунити број од 60 људи предвиђених за испитивање порекла имовине.
 
Према његовим речима, измене које су у последња два дана биле пред посланицима у Скупштини Србије, биле су усмерене управо ка томе да закон може ефикасније и брже да се спроводи.
 
"Закон је потврда напора Владе Србије и њене опредељености да се бори против корупције. Код његовог спровођења је битно да он важи за све грађане и да нема повлашћених", објашњава Мали за Тањуг.
 
То, наглашава он, значи да ће свако ко не може да докаже да је новац зарадио на легалан начин или да је повећао имовину несразмерно својим приходима, бити предмет истраге.
 
Примена Закона о пореклу имовине од 12. марта
 
Скупштина Србије усвојила је вечерас измене Закона о утврђивању порекла имовине, чија примена почиње 12. марта ове године, а министар финансија Синиша Мали рекао је у начелној расправи да је Србија спремна за његову примену и да ће се прва на удару наћи, пре свега, она лица код којих је највећа несразмера између законитих прихода и расхода.
 
Држава је тим законом добила делотворан механизам да за сваког може да утврди да ли се обогатио незаконито.
 
Ко не буде могао да докаже да је на законит начин стекао имовину остаће без три четвртине те вредности, а ако суд утврди да му је имовина стечена кривичним делом, биће му одузето целокупно прибављен иметак.

Фото: Скупштина Србије  Фото Танјуг/ Т. Валич
 
По закону, на удару ће се наћи они у које се посумња да за највише три године имају за 150.000 евра већу имовину од пријављених података.
 
Када је реч о изменама које су посланици усвојили, реч је о променама термина.
 
Усвојена је измена назива израза “незаконито стечена имовина” у “имовина на коју се утврђује посебан порез”, како се овај израз не би поистовећивао са изразом „имовина проистекла из кривичног дела”.
 
Посланици су гласањем за измене закона прихватили и додавање израза „издаци за приватне потребе физичког лица”, који је дефинисан као издаци које је физичко лице имало за приватне потребе, а ради утврђивања порекла прихода које је стекло физичко лице, а није их потрошило на стицање имовине.
 
Терет доказивања увећања имовине у односу на пријављене приходе физизцког лица је на Пореској управи, а на физичком лицу је терет доказивања да је на законит начин стекло имовину у делу у коме увећање његове имовине није у складу са пријављеним приходима.
 
Јединице Пореске управе утврђиваће увећање имовине физичких лица на основу података којима располаже и података које прикупи од других органа и организација, правних или физичких лица.
 
У оквиру Пореске управе, формиран је Сектор за порекло имовине, који ће се бавити тим пословима, а који за почетак броји око 20 инспектора.
 
Систематизацијом је планирано да их буде 60.
 
Ти инспектори тренутно пролазе и додатне стручне обуке, у чему Србија има помоћ и подршку Међународног монетарног фонда.
 
Усвојени закони важни за енергетски сектор
 
Скупштина Србије усвојила је вечерас два закона која су важна за енергетски сектор и повећање енергетске ефикасности, један се односи на давање државне гаранције за изградњу најсавременијег система за пренос електричне енергије, а другим се омогућава извођење радова на повећању енергетске ефиканости зграде ВМА у Београду.
 
Закон о давању гаранције Србије у корист Немачке развојне банке КфЊ, а по задужењу Акционарског друштва “Електромрежа Србије”, предвиђа гаранцију на износ од 40 милона евра, а на име обавеза из Споразума о зајму за спровођење Регионалног програма за енергетску ефикасност у преносном систему.
 
Регионални програм за енергетску ефикасност у преносном систему основан је, каже, ради обезбеђења националне енергетске безбедности земље и замене дотрајале мреже нижег напонског нивоа, системом већег капацитета и вишег напонског нивоа.
 
Министар финансија Синиша Мали рекао је у начелној расправи да пројекат има национални и регионални значај, јер ће омогућити транс-национални пренос енергије на великим растојањима уз минималне губитке, спајајући тржишта источне и западне Европе и гарантујући сигурно и стабилно снабдевање домаћих потрошача довољним количинама квалитетне електричне енергије.
 
Додаје да се реализацијом пројекта отвара могућност да електроенергетски систем Србије искористи свој географски положај и потенцијал, односно да у ближој будућности преузме улогу регионалног лидера у области електроенергетике.
 
Посланици су усвојили и Закон о потврђивању Споразума о зајму између Србије и Немачке развојне банке за пројекат “Енергетска ефикасност у зградама јавне намене и обновљиви извори енергије у сектору даљинског грејања - Озелењавање јавног сектора”.
 
“Вредност споразума је 50 милиона евра, а новац ће бити искоришћени за унапређење система енергетске ефиканости зграде ВМА у Београду”, поручио је министар.
 
Како каже, ВМА одступа од савремених стандарда енергетске ефикасности, и после скоро четири деценије рада, зграда, техничке инсталације и дистрибутивни системи захтевају обнову, односно треба извршити њихово побољшање и одређене грађевинске интервенције како би се омогућила уштеда енергије.
EUR/RSD 117.0802
Најновије вести