Скупштина: Усвојени закони из области образовања и пољопривреде

БЕОГРАД: Скупштина Србије усвојила је данас Закон о студентском организовању и измене и допуне Закона о високом образовању. Продужен је рок за завршетак студија за годину дана онима који су студирали по прописима који су важили до 2005. године.
skupstina srbije, Dnevnik/Radivoj Hadžić
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Скупштина Србије усвојила је данас Закон о уређењу тржишта пољопривредних производа којим се држави омогућава интервенција у случају поремећаја цена одређених производа.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић рекао је у расправи да се Законом о студентском организовању уређују правила за њихову органазацију на високошколским установама.

Уводи се, каже Ружић, могућност студентима који буду обављали неку од функција у студентском парламенту, самосталне високошколске установе, као и представницима у студентској конференцији да им се одобри мировање студентских обавеза док обављају те функције.

Закон се односи и на студентске организације, односно подробно су прописани услови које једно удружење треба да испуни да би могло стећи статус студентске организације.

Измене и допуне Закона о високом образовању су важне да би Србија обновила пуноправно чланство у Европској асоцијацији за обезбеђивање квалитета у високом образовању.

Изменама закона у потпуности ће се, рекао је Ружић, испунити европски стандарди и смернице за осигурање квалитета у високом образовању у погледу независности у поступању и у доношењу коначних одлука о провери квалитета у високом образовању.

Чланови Комисије за акредитацију не бирају се више на предлог Националног савета за високо образовање него на основу јавног позива.

Ружић је напоменуо да се измене односе и на високошколске установе која остварују академске студијске програме у области теологије, у смислу да цркве дају сагласност за предавање и упис на академијски студијски програм.

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић је објаснио у расправи да закон покушава да заштити тржиште од екстремних ситуација, ако дође до пада цена на тржишту у односу на произвођачке цене.

Он је рекао да је власт 2009. године лоше испреговарала Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ који се тиче пољопривреде због чега је дошло до прилива месних прерађевина из Мађарске и Хрватске.

“Пољопривреда је таква да некад имамо озбиљне кризе, а држава осим института робних резеври нема алата како да реагује на тржишту, а сада законом имамо сет мера”, навео је Недимовић.

Мђу мере он је поменуо јавну интервенцију која ће, каже, бити могућа када је тржишна цена пољопривредних производа нижа од референтне цене, затим подршку приватном складиштењу, дитектна финансијска давања, побољшање прехрамбених навика.

Недимовић је истакао да закон даје могућност да се означи месо и месне прерађевине у маркетима које је пореклом из Србије, а регулисаће се и систем откупа.

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести