Србија нуди Фолксвагену боље услове, него друге земље заједно

БЕОГРАД: Србија може да понуди боље услове Фолксвагену за инвестицију него све друге земље заједно, поручио је данас председник Србије Александар Вучић и додао да ће наша земљла наставити да се бори за градњу те фабрике.
vucic i altmajer, tanjug
Фото: TANJUG / FILIP KRAINCANIC / bb

"Рекао сам то унапред - све што понудите, ми ћемо много више", рекао је Вучић одговарајући на питање новинара, на заједничкој прес конференцији са министром привреде Немачке Петером Алтмајером, и истакао је Србија већ понудила у новцу максимално предвиђену државну помоћ од 258,5 милиона евра.

Вучић је истакао да немачка влада не може да врши било какав притисак на ту компанију, али се директно обратио Алтмајеру са молбом да пренесе Фолсксвагену да ће Србија понудити за ту инвестицију боље услове од других.

Каже да се Србија није одмах оглашавала када је Фолксваген саопштио да одлаже инвестицију у Турској, јер, каже, не би било фер према Турској да одмах "скочимо", као што су то урадиле неке друге земље.

Вучић је додао да то не би било фер о било којој земљи да је реч.

"То, ипак, не значи да нисмо спремни, већ да морате да покажете поштовање. Они (VW) нису мала деца, па да их водате тамо или вамо", рекао је Вучић.

Како је рекао, неке земље су повећале своје понуде, али је Србија опет понудила много више у смислу субвенција и других услова.

Вучић је рекао да не може више да се понуди "у кешу" због ограничења државне помоћи, али када не би постојао лимит - опет бисмо и у новцу више понудили од других, само да привучемо ту инвестицију.

"Даћемо све од себе, а на људима из VW је да одлуче. Ми се никада не предајемо. Борићемо се, али ћемо спортски да прихватимо резултат какав год буде", поручио је Вучић.

Додао је да је Србија помало хендикепирана у тој борби, јер није чланица ЕУ.

Алтмајер је рекао да се све земље у региону боре за инвестиције и да што боље представе своју земљу и да је сигуран да ће и Србија бити у трци за ту инвестицију.

МТУ и Бросе - две важне инвестиције за Србију

Александар Вучић поручио је вечерас да је долазак немачких компанија "Бросе" и МТУ, које ће отворити погоне у Србији - веома важно за нашу земљу, јер те две фабрике мењају ниво инвестиција за око 300 милиона евра.

Два споразума потписана су вечерас у Палати Србије, у присуству председника Вучића и немачког министра привреде и енергетике Петера Алтмајера.

"Министру Кнежевићу сам рекао да је ово што је потписао, најважнији папир на који је ставио свој потпис", рекао је Вучић новинарима након разговора са Алтмајером и потписивања споразума.

Уговором са компанијом Бросе предвиђено је да та компанија отвори фабрику електромотора за управљаче у Панчеву.

"У фабрици ће бити запослено више од 1.100 људи, од којих 400 високо образованих", истакао је Вучић.

Председник је нагласио да тај споразум значи живот и посао, не само у Панчеву, већ и јужном Банату, а тиме и више новца за касу Панчева.

"Видим да се већ спремају у Панчеву како да потроше тај новац на Тамишку променаду и друге пројекте", рекао је он.

Вучић је захвалио немачкој компанији што је изабрала Србију и додао да ће просечна бруто плата у тој фабрици износити 2.700, а нето 1.700 евра.

"Биће јагма за радним местима", уверен је он.

Вучић се захвалио и компанији МТУ, са којом је потписан уговор значајан због дуалног образовања.

"Када смо кренули у причу о дуалном обазовању сви су нас критиковали, а ја сам одговорио ''сигурно су то глупости, чим ови најбогатији, као што су Немачка, Аустрија и Швајцарска то имају, па да будемо и ми мало глупи као они па да прихватимо дуално образовање", казао је он.

Рекао је да је срећан што имамо око 7.000 деце у том процесу.

"Код нас ће МТУ прво да поправља и одржава моторе за авионе, а школовање за раднике који процењују да ли ће издржати мотори лет траје три године. За то припремамо ову децу", казао је он.

Захвалио се Немачкој, Аустрији и Швајцарској на помоћи у успостављању дуалног образовања.

"Хвала што помажете, то је један од разлога што инвеститори долазе у нашу земљу", казао је он.

Вучић је казао да је једна инвестиција у вредносто од 181 милиона евра, а друга у висини од 109 милиона евра, и да су то прве инвестиције, те да ће бити више.

Једна фабрика биће у Панчеву, а друга у Новој Пазови, чиме је, каже, покривен један део Срема и један део Баната, који ће добити много, као и цела држава.

"Бескрајно хвала што сте изабрали Србију. Ми ћемо увек бити вама на располагању све што можемо да учинимо ми ћемо да направимо", поручио је немачким инвеститорима.

Вучић је подвукао да је Немачка главни спољнотрговински партнер Србије, убедљиво најважнији, те додао да се разлика између Немачке и других земаља повећава из године у годину.

Размена је, истиче, већа од пет милијарди евра, уз раст ове године од 7,6 одсто.

Изнео је податак да немачке данас запошљава 62.218 људи у Србији.

Пренео је и да је немачки министар предложио да се једном годишње одржавају сусрети српских и немачким пословних људи, што би додатно подстакло комуникацију.

Вучић је навео да ће Србија наставити са прављењем бољег пословног амбијента.

"Ми сутра очекујемо резултате Светске банке, Дуинг бизнис листу и верујем да ће Србија напредовати. Чекамо да видимо, то би значило да осим једне године, у континуитету напредујемо шест-седам година", рекао је Вучић.

Он је навео да Немачка признаје економске резултате Србије, подсетивши да је јавни дуг смањен на 51 одсто БДП-а, као и незапосленост са 26 на 10,3 одсто, уз четврту годину суфицита у буџету...

"Ми смо мала и сиромашна земља, не можемо да се поредимо са Немачком, али то говори о нашој дисциплини и одговорности", додао је он.

Вучић је замолио немачког министра да пренесе искрене поздраве канцеларки Ангели Меркел.

"Ми је поштујемо, знамо колико је она помогла и 2015. године, и у поштеном и објективном сагледавању ствари на Балакну и рационалном погледу у будућност", рекао је Вучић.

"Хвала на посети. Хвала и немачким компанијама, МТУ и Бросе, ово је ваша кућа", рекао је Вучић.

Фото: PREDSEDNISTVO SRBIJE

Вучић немачким компанијама: Добродошли сте у Србију

Александар Вучић рекао је данас да су немачке компаније и привредници добродошли у Србију, а да ћемо бити спремни да чујемо и радимо на решавању сваког евентуалног проблема.

"Добродошли сте и Србију треба да сматрате својом другом кућом", поручио је Вучић на округло столу "Сарадња компанија са локалном самоуправом или владом", на којем је учествовао заједно са немачким министром привреде и енергетике Петером Алтмајером.

Вучић каже да он тако нешто каже јавно, а не само на оваквим састанцима да би им се додворио.

"А кажем то и Србима, који то не морају увек да воле да чују", рекао је Вучић.

Како каже, није реч само о томе да запошљавамо људе, да зарађујемо паре, или да стране компаније зарађују новац.

"За мене од суштинског значаја што се ми учимо додатној и већој одговорости, озбиљности и највећој могућој марљивости када радимо за немачке компаније", додао је он.

Увек постоје и неки проблеми и ниједан пословни амбијент није идеалан, али да оно што нас разликује, каже Вучић, је то што смо ми увек спремни да то чујемо.

"Нисмо увек ефикасни али увек дајемо све од себе да решимо неки проблем", истакао је он.

Навео је да смо последњих година имали добре резултате - да су нам финансије под котролом, што се, каже, види и по кредитном рејтингу, јер смо, према бонитетној агенцији Фич на корак од "инвестиционог рејтинга".

Такође, јавни дуг је под контролом, на нивоу од 51 одсто БДП.

"Мислим да пружамо сигурност инвестицијама, али још доста тога морамо да урадимо", рекао је Вучић, наводећи да су наше лоше стране - недовољно ефикасно правосуђе, неке ставри из области владавине права, а потребно је да убразамо рад на спровођењу промене начина образовања.

Како је навео, Србија је прва у региону приступила дуалном образовању, али иако сада имамо 7.000 људи у том програму, то није довољно и циљ је да их имамо 30-40.000, али нам је за то, каже Вучић, потребан и импулс немачких компанија.

"Прве резултате из тога видимо, али морамо још брже, још боље", рекао је Вучић.

Као добру истакао је чињеницу да је наша инфраструктура, путна и железничка, све боља, и да ће тек бити.

"То су неке добре ствари. На вама је да процените. Мислим да имамо добру радну снагу, није само питање њихове обучености већ и лојалности. Наши људи се веома везују за компаније за које раде и верујем да би са тим били сагласна већина оних који овде запошљавају наше људе", закључио је Вучић.

О младим стручњацима: Враћају се, полако, али се враћају

Долазак још две немачке инвестиције, председник Александар Вучић види и као нову прилику за младе спске стручњаке који су у потрази за усавршавањем и бољим условима рада и живота отишли у друге земље.

"Враћају се, полако, али се враћају", рекао је он на прес конференцији са немачким министром привреде Петером Алтмајером и навео пример да се око 20 Срба који су успешни инжењери вратило из Ванкувера у нашу земљу да би радили на авионским моторима (МТУ), као и да су се неки вратили у немачки Континентал РНД у Новом Саду.

Ипак, каже, и даље постоји велики одлив становништва, и зато држава и ради на привлачењу нових инвестиција и повећава просечне плате грађанима.

Вучић је тако одговорио, на конференцији за медије са немачким министром привреде и енергетике Петером Алтмајером, на питање новинара Дојче велеа да ли су инвестиције у Србији довољне да се људи врате и да престане одлазак квалификоване радне снаге.

"Имамо и даље велики одлив, али пропорционално броју становника нешто мањи него што имају Хрватска, Албанија и Бугарска", казао је Вучић.

Рекао је да му је раније министар здравља Немачке Јенс Шпан казао да хоће све медицинске сестре из Србје да одведе у ту земљу, као и да му је узвратио у шали да ће у инат њему да медицинским сестрама у Србији подигне плате ове године за 15 одсто и следеће још толико како не би напустиле нашу земљу.

Србија мора да чува све макроеконмске показатеље када је реч о повећању плата, али и да се њиховим подизањем бори да људи не напштају земљу, навео је Вучић.

Додао је да му је естонска председница рекла да ће успети да задржи људе када плате буду на ниволу од 900 или 1.000 евра и нагласио да ће они који буду радили за немачку компанију Бросе у Панчеву живети боље него у Немачкој јер ће имати велику плату, а много ниже трошкове живота него у Немачкој.

Председник Србије је напоменуо да је у Немачкој струја 4,5 пута скупља него код нас.

Зато нам је потребно још више немачких инвестиција у Србији, поружио је Вучић и додао да наши људи не би желели да живе у Немачкој када би имали плате између 1.000 и 1.500 евра.

Истакао је, такође, да је Србија реализујући немачке инвестиције научила од Немаца много тога, али да је најважније то што смо научили да имамо више одговорности и дисциплине.

Додао је да због нових немачких инвестиција на некој конференцији није био толико срећан као данас сигурно у последњих годину дана.

Вучић је истакао да ће за три месеца стамбени квадрат у Панчеву бити скупљи него у Београду, због инвестиције немачке компаније ЦТФ и сада нове компаније Бросе која ће доћи у Панчево.

Председник је додао је Банат после Другог светског рата, када су Немци напустили Банат постао сиромашан део наше земље, као и да очекује да већ већ за пет или шест огдина Банат бити најбогатији део Србије.

Није све до нас, па ни то са Приштином

Није све до нас, па чак и то са Приштином, каже председник Србије Александар Вучић и истиче да то показује одлука ЕУ да не да зелено светло Македонији и Албанији.

Ако не можемо да постигнемо компромис са Приштином, што је услов за напредак на путу ка ЕУ, онда, каже Вучић, остаје "у се и у своје кљусе".

Одговарајући на питање како реагује на то што Европа све више показује да не жели ни Србију, ни регион у својим границама, Вучић је подсетио да је прогнозирао да Брисел неће дати зелено светло Тирани и Скопљу, и да му македонски премијер Зоран Заев није веровао када му је то најавио у Новом Саду.

„За нас је најважније да разумемо да можемо сами да променимо своју земљу и себе и гурамо овако снажно напред. Када сам то рекао пре 4 године, људи су рекли ''види ову будалу''. Навикли смо да седимо и чекамо да нам долази новац од дознака, а дознаке имамо мање од других у региону. А ми смо успели своју привреду да подигнемо и можемо још", нагласио је он.

Рекао је да је за њега отварање Европе и немачко пружање руке ово што смо потписали споразум са МТУ и Бросеом.

„То је најважнија вест за Панчево, Нову Пазову, целу Србију - од тога ће наш буџет бити пунији. Срећан сам што је министар привреде Немачке Петер Алтмајер дошао данас, показао да Немачка подржава европски пут Србије", казао је он.

На питање - ако је дијалог са Приштином само у функцији признавања Косова, а то је циљ по ономе што му је пренео изасланик председника САД Гренел, каквог смисла има дијалог, шта из њега Србија може да добије и што страхује од тога да се питање КиМ решава на некој међународној конференцији, Вучић је рекао да, иако свакодневно чује да је велеиздајник, мисли да треба разговарати и покушати да постигнемо компромис.

„Ако не можемо - ''у се и у своје кљусе''", каже председник.

Да се правимо да је замрзнути конфликт добро решење не можемо, јер, истиче Вучић, не треба заборавити да замрзнути конфликт може увек неко да одмрзне.

Указао је да инвеститори не долазе тамо где је нестабилно, где виде да су неодговорни људи који ће да се играју са свим тим.

"А, онда ће питати грађани где нам је посао, што нисте обезбедили радна места, довољно новца, не поправљате клиничке центре, не градите аутопутеве“, додао је он.

Вучић је немачком министру указао да Србија сустиже и престиже земље, те чак и Хрватску по броју километара аутопута, а заостајали смо 50 одсто.

Од Румуније, како је додао, имамо три пута више аутопутева, а четири пута смо мања земља.

„Ми нисмо у ЕУ, али полако то стижемо“, рекао је он.

Вучић је поручио Алтмајеру да пренесе у Немачку поруку да размотре позицију Србије, да још једном и боље погледају, да знају да оно што кажемо то и испунимо, чувамо мир, боримо се за националне и државне интересе.

„Много нам је важна подршка Немачке. Варају се они људи који мисле да можемо да урадимо нешто без Немачке“, закључио је он.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести