Вулетић: Опозиција би да испровоцира власт и тако омасови протесте

БЕОГРАД: Опозиција је свесна да СНС има подршку већине бирача и зато се део њих труди да испровоцира власт на потез који би могао да мотивише "обичне" грађане да се придруже протестима, које део опозиције види као једини начин за смену актуелне власти, каже социолог Владимир Вулетић.
Sociolog i politički analitičar Vladimir Vuletić Foto: Tanjug
Фото: Танјуг/видео/Владимир Вулетић

Вулетић у изјави за Танјуг, каже да СНС има подршку већине грађана:. 

"Никакви изборни услови, нити било шта, не могу да промене ту чињеницу", оцењује Вулетић.

Тога је, каже, свесна и опозиција и зато, истиче он, део опозиционих странака и лидера сматра да до смене власти мозе доћи једино масовним протестима, попут 5. октобра. 

"Зато се труде да различитим активностима испровоцирају власт на неки потез који би могао да мотивише обичне грађане - који нису ни за Вучића, ни за опозицију, да се придруже протестима", рекао је Вулетић.

Он тако коментарише чињеницу да се о изборним условима води дијалог опозиције и власти, док, истовремено, учесници протеста "1 од 5 милиона" уз инциденте покушавају да предају већ саопштене захтеве председнику Србије. 

Истиче, ипак, да то не мора, нити би требало да утиче на ток разговора власти и опозиције.

Вулетић, међутим, претпоставља да је део опозиције већ одлучио да бојкотује изборе, без обзира на исход дијалога.

Он указује да је дијалог такође и део политичке борбе, у којој није реч само о борби власти и опозиције, већ и о борби унутар опозиције о томе ко ће бити "стожерна" снага.

"Зато ће неке странке опозиције покушати да искористе ове разговоре не толико за успостављање изборних услова, колико за своје позиционирање у опозиционом бирачком телу", рекао је Вулетић.

Када је реч о максималистичким захтевима опозиције, каже да је то логично:

"С обзиром да је реч о мноштву различитих странака, логично је очекивати и да буду неконзистентни, у смислу да неко тражи једно, неко друго, што у коначном збиру не мора бити у сагласју једно с другим", оцењује Вулетић.

Додаје, међутим, да треба имати у виду да у Србији од 1990. године постоје избори и да су правила мање-више успостављена, те да је сада суштинско питање да ли се захтева поштовање успостављених и нормираних правила или се траже нова.

Ако се траже нова правила, онда овај формум није ни место, нити је време за успостављање нових правила, подвлачи Вулетић.

“Наравно, у политици је све могуће, па и ''на врат, на нос'' измена изборних услова, али то се обично десава у ситуацији када имате стање изнудице и снажан притисак онога ко ту промену тражи. Протести опозиционих странака, међутим, нису показали да опозиција данас има толику снагу да захтева промену изборних услова”, каже Вулетић.

Он наводи и да је несумњиво да постоји добра воља и жеља организатора скупа да власт и опозиција успоставе комуникацију, међутим, додаје да много више од стварања услова да се тај разговор конструктивно води - они не могу да ураде.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести