Да ли је у свету у току нови, велики удар корона вируса?

ВАШИНГТОН: Иако се други талас пандемије корона вируса очекивао тек на јесен, већина земаља света суочила се протеклих дана с великим растом броја новозаражених, а према подацима Светске здравствене организације само у недељи од 14. до 20. септембра тај број је порастао за 2 милиона, док је преминуло 37.700 људи.
korona
Фото: Tanjug/AP

Најозбиљнија ситуација је и даље у Северној и Јужној Америци, где је број случајева у том периоду порастао за 38 одсто у односу на претходну недељу, а у Сједињеним Америчким Државама које су и даље најугорженија држава света, број преминулих јуче је премашио 200.000.

Европске земље суочавају се са рекордним дневним порастима, а најгоре је у жариштима из првог таласа, као што су Велика Британија, Француска и Шпанија.

Француска је забележила највећи раст у Европи са скоро 67.000 новооболелих током једне седмице, док је на другом месту Шпанија с више од 50.000.

Француска је према поседњем пресеку, шести дан заредом потврдила више од 10.000 нових случајева дневно, а у суботу је забележен рекордан дневни пораст од скоро 13.500.

Шпанија, која има највећи број регистрованих случајева ковид-19 у западној Европи, такође пријављује више од 10.000 случајева дневно, па је само од петка до понедељка регистровано 31.428 нових случајева заразе корона вирусом.

У Великој Британији где су забележени и дневни биланси већи од 4.000, стручњаци су упозорили на опасност експоненцијално растуће стопе смртности у року од неколико недеља, предвиђајући да ће до новембра бити 50.000 новооболелих и 200 преминулих дневно.

Средњоевропске земље које су добро одговориле на почетку пандемије корона вируса у овом периоду бележе рекордне дневне билансе, па је у Словачкој протеклог данас регистрован највећи број нових случајева корона вируса 338.

Највећи дневни порст броја новооболелих забележен је данас и у Израелу, иако је у тој земљи у петак уведен карантин због великог обима ширења вируса у претходном периоду.

Наш регион такође је суочен с великим бројем новозаражених, од чега одскаче Србија која у протеклом периоду бележи 1 до 2 одсто позитивних у односу на број тестираних узорака.

Остале земље региона меахом пријављују троцифрене дневне билансе, а у Црној Гори јуче је био најгори дан од почетка пандемије, пошто је од 749 анализираних узорака регистровано је 296 новозаражених, што је око 40 одсто, а преминуло је осам особа.

Босна и Херцеговина данас је забележила један од највећих дневних биланса од када је почела да пријављује случејеве корона вируса, 344 новозаражене особе.

Према подацима сајта Worldometers, број оболелих од корона вируса у свету је укупно скоро 32 милиона, а број преминулих приближио се прагу од милион подлеглих последицама корона вируса.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести