ЕУ следеће недеље о преговарачком оквиру за С. Македонију

БРИСЕЛ: Након што је бугарски парламент данас одлучио да се укине вето на отварање приступних преговора са Севреном Македонијом, подрзавши француски компромисни предлог о решавануу спора између Софије и Скопља, на земљма чланицама ЕУ је да следеће недеље постигну консензус око предложеног преговарчког оквира за ову земљу.
skopje
Фото: pixabay

Дипломатски извори ЕУ за Танјуг кажу да ће се ово питање од понедељак наћи на агенди састанка ЕУ амабасдора у Бриселу.

Претходно је премијер Севрене Македоније, Дмитар Ковачевски дбацио иницијативу француског председника Емануела Макрона о решавању спора са Бугарском као ”неприхватљиву за њега, власти и грађане Северене Македоније”.

Он је у Бриселу, након састанка са лидерима ЕУ 27 и западног Бачкана нагалсио да Северена Македонија тражи да буде примљена у ЕУ ”под истим услолвима како и све постојеће чланице” односно да у ЕУ уђе са својим ”националним идентитетом и поносом”.

Из дипломатских извора Северене Макдоније у Бриселу за Тањуг кажу да ће настојати да се лобоира међу земљама чланицама да се овакав преговарачки оквир не прихвати као заједночка позиције ЕУ 27 и да очекују да бар неке од земаља буду против.

”У супротном то ће постати ЕУ позиција на основу које Северна Македонија неће моћи ни надаље да отвори приступне преговоре, а могло би да дође и до подизања тензија у региону”, наводе извори Танјуга у Бриселу.

Француски предлог, против кога су одржане и демонстрације у Скопљу, предвиђа да преговарачки оквир са Северном Македонијом укључује ”постизање конкретних резултата и савесну примену билатералних споразума, укључујући Споразум о добросуседству са Бугарском и Софијску декларацију из маја 2018. године, али и захтева усвајање Акционог плана од стране Скопља како би се заштитила прва мањина.

Истовремено, прелогом се предвиђа да би Северна Македонија морала да призна у преамбули свог Устава да су Бугари једна од конститутивних етничких група у земљи, али нема референцу која би могла сугерисати да Бугарска признаје македонски језик.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести