Грчка поново негодује, Песков: Задовољни смо изјавама из Турске

МОСКВА, АТИНА: Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да је Русија задовољна изјавама турских званичника који су најавили да, и после поновног претварања некадашње хришћанске богомоље Аја Софија у џамију - до којег је дошло одлуком турских власти - изглед тог здања неће бити измењен и да ће оно бити доступно свима.
aja sofija pixa
Фото: pixabay.com

То је унутрашње питање Републике Турске, и ми у њега не можемо да се мешамо. За нас је важно да Аја Софија остане иста онаква као што је сада, као део светске културне баштине на листи Унеска, и да јој сви који дођу у Турску - туристи или било ко други - имају отворен приступ, рекао је Песков новинарима.

Чули смо изјаве својих колега и турског председника (Реџепа Тајипа Ердоана) у којима они обавештавају да ће Аја Софија пре свега бити сачувана и да ће приступ њој бити отворен, и задовољни смо тиме, казао је званичник Кремља, истичући да Аја Софија има дубок сакрални значај за све православне хришћане.

Аја Софија је изграђена у доба Византије и 916 година је била хришћанска православна црква. осле пада Цариграда у руке Османлија 1453. године, претворена је у џамију, да би по оснивању Турске Републике, одлуком секуларне владе Кемал-паше Ататурка 1934. године постала музеј.

Како подсећа Тасс, Државни савет Турске поништио је одредбу којом је Аја Софији својевремено додељен статус музеја, а Ердоган је потписао уредбу којом се муслиманима дозвољава да се моле у том здању, које сада има статус џамије.

С друге стране, Грчка је данас поново изразила негодовање због одлуке Турске да претвори истанбулску Аја Софију из музеја у џамију.

Ова одлука је нама грчким православним хришћанима сигурно болна, али боли нас и као грађане света, рекао је грчки премијер Кирјакос Мицотакис.

Према његовим речима, то није грчко-турско питање, није чак ни европско-турско питање, већ је глобално, универзално питање.

Прошлонедељна одлука Турске да Аја Софија од 24. јула буде отворена за муслиманско богослужење је наишла на критике у Сједињеним Америчким Државама, Грчкој и другим западним земљама, као и код православних лидера, док је папа Фрања изразио тугу због тог потеза.

И министри иностраних послова ЕУ су јуче осудили ту одлуку.

Упитан да прокоментарише изјаву високог представника ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Жозепа Борела, да постоји широка подршка да се турске власти позову да под хитно размотре и промене ову одлуку, турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу је рекао да Турска одбацује реч осуда.
То је питање које се тиче суверених права Турске, рекао је он.

Чавушоглу је истакао да је у Шпанији чланици ЕУ било неколико џамија које су претворене у цркве.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести