Кандидати демократа сложно против Трампа

ВАШИНГТОН: Шесторо кандидата за демократску председничку номинацију дискутовали су и размењивали критике на напетој дебати у уторак увече, у покушају да убеде бираче у пољопривредној држави Ајови да баш они имају политичко знање и вештину да победе председника Доналда Трампа на новембарским изборима.
berni sanders
Фото: Tanjug (AP Photo/Andrew Harnik, File)

Бизнисмен Том Стајер, сенаторка Елизабет Ворен, бивши потпредседник Џо Бајден, сенатор Берни Сандерс, бивши градоначелник Саут Бенда Пит Бутиџиџ и сенаторка Еми Клобучар били су и сагласни у осуди убиства иранског генерала Касема Сулејманија.

У време појачане тензије између САД и Ирана, сенатор Берни Сандерс из Вермонта, који себе назива демократским социјалистом, напао је спољнополитичке потезе фаворита у трци за номинацију Демократске партије, бившег потпредседника Џоа Бајдена, преноси Глас Америке.

Сандерс је критиковао Бајдена зато што је 2002. године, као сенатор, гласао да одобри америчку инвазију на Ирак, на основу обавештајних података да диктатор Садам Хусеин поседује оружје за масовно уништење - података који су се показали нетачним, док се Сандерс противио рату у Ираку.

Сенатор из Вермонта изјавио је да је Бајден гласао за "највећу спољнополитичку грешку у историји земље."

Бајден, који годинама говори да је његов глас о Ираку био грешка, одговорио је да је, иако је правио грешке, као потпредседник Барака Обаме радио на томе да се кући врати више од 150.000 америчких војника стационираних у Ираку.

Сенаторка Ејми Клобучар из Минесоте рекла је да је, као кандидат у раној фази каријере, такође била против инвазије на Ирак и оптужила Трампа да "непромишљено води земљу ка новом рату" у тренутном конфликту са Ираном.

Сенаторка Елизабет Ворен, главна ривалка Бајдена и Сандерса, некадашња професорка права на Харварду и други кандидати, рекли су да би радили на томе да врате хиљаде америчких војника кући са Блиског истока.

"Морамо да променимо менталитет да је одговор за светска жаришта слање нових америчких војника у иностранство", истакла је Ворен.

На питање да ли би неке трупе оставила на Блиском истоку, одговорила је:

"Не, морамо да их извучемо оданде."

Сандерс је поручио да је "Американцима мука од бесконачних ратова".

Бивши градоначелник Саут Бенда у Индијани, Пит Бутиџиж, једини ратни ветеран међу учесницима дебате, рекао је да би најбоље служио у улози главнокомандујућег јер су "поуке прошлости за њега личне природе." Богати активиста за заштиту животне средине Том Стајер приметио је да Трамп "очигледно нема стратегију" према Ирану и сагласио се са Бајденом да је потребна међународна коалиција да би се сузбиле нуклеарне амбиције Ирана.

Ворен и Сандерс су се оштро сукобили око приватног разговора који су водили пре више од годину дана, у којем је Сандерс, како тврди Ворен, довео у питање да ли жена може да победи Трампа на председничким изборима.

Сандерс демантује да је изнео такав коментар и рекао да нико не мисли да жена не може да победи, подсећајући да је демократа Хилари Клинтон победила Трампа за скоро 3 милиона гласова 2016, али је изгубила због система гласања путем електорских колеџа.

На питање шта је помислила када је Сандерс рекао да жена не може да порази Трампа 2020, Ворен је одговорила:

"Нисам се сложила."

Она је приметила да су мушки кандидати на бини за дебату заједнички изгубили 10 избора у свом животу док су две жене - она и Клобучар - непоражене у својим кампањама.

Ово је била седма дебата до сада, са најмањим бројем кандидата од почетка демократске трке и прва у којој су учествовали само бели кандидати.

Афроамерички, латиноамерички и азијски кандидати су или испали из трке због недостатка новца и подршке, или се нису квалификовали за дебату. Демократе у руралној Ајови први ће гласати за номинацију свог кандидата на страначким скуповима 3. фебруара.
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести