Кина дигитализује и Забрањени град

ФУЏОУ: Величанствени Забрањени град, чувар историје династија Минг и Чинг, један од најзначајнијих споменика културе у свету, биће ускоро у потпуности дигитализован, како би се прошлост једног народа представила уз помоћ савремених технологија и сачувала за будуће генерације. 
zabranjeni grad
Фото: pixabay.com

Царска палата простире се на 720.000 квадратних метара у срцу Пекинга, а музеј садржи милион и деветсто хиљада историјских и културних експоната и од 1987. године се налази на Унесковој листи Светске културне баштине. 

Годинама уназад уложено је много труда да се ово здање, које годишње посети огроман број туриста, очува, каже директор Музеја у Забрањеном граду Ванг Сјудонг у разговору за Танјуг.

Ванг каже да је процес дигитализације музеја почео још 2000. године, а да је циљ да се све знаменитости које сведоче о вишевековној историји Кине сачувају као дигитални записи и касније користе, између осталог, и у образовне сврхе. 

Зграде унутар царске палате, примери древне кинеске архитектуре, већ су урађене у 3Д технологији, али је преостало да се на тај начин представи и велики број других експоната у музеју - читава историја једне цивилизације.

Сва сведочанства вишевековне кинеске културе на тај начин ће бити доступна и онима који не могу физички да дођу у музеј, истакао је Ванг.

Он каже да дигитална галерија већ привлачи много младих људи који на тај начин уче о својој историји и лакше разумеју свет у којем се налазе.

Музеј је развио и мобилне апликације, кинеску и енглеску верзију, које је до сада преузело шест милиона корисника.

Сада градимо и савремену инфраструктуру јер у скорој будућности желимо да користимо и 5Г технологију, рекао је Ванг и додао да ће помоћу интерактивне технологије још већи број људи видети чуда Царске палате. 

Још један важан разлог за дигитализацију је и чињеница да Забрањени град из године у годину посећује све већи број туриста, због чега се то културно добро мора заштитити.

Уз дигитализацију ћемо минимизирати штету по нашу културну баштину, наводи Ванг.

Он сматра да је у ери у којој живимо дигитализација најзначајнији задатак у Кини и да се историја мора пренети у дигиталне записе, како не би отишла у заборав.

Наша историја је дуга 600 година, али за нашу будућност је битна дигитализација. Желимо да све експонате и уметничка дела која постоје у Забрањеном граду дигитализујемо, како бисмо их и на тај начин сачували за будуће генерације, наводи Ванг. 

Он се на маргинама Дигиталног самита у кинеском граду Фуџоу састао са министром задуженим за технолошки развој и иновације Ненадом Поповићем, који га је позвао да посети Србију.

Каже да жели да сарађује са српским музејима и да упозна српску културу.

Обе земље имају дугу историју и одличне односе. Надам се да ће, када музеји почну да сарађују, то подстаћи и успешну сарадњу у осталим сегментима, рекао је Ванг.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести