Кина и Русија на ивици сукоба? ИЗВОРИ КАЖУ „СВЕ ЈЕ МОГУЋЕ“

Анонимни извор из Кремља рекао је на Телеграму да Кина неће помоћи Русији да избегне санкције које су им западне земље, попут Сједињених Држава и Европске уније, увеле након што је извршила инвазију на Украјину.
1
Фото: Pixabay, ilustracija, kombo

"Актуелно руско руководство има напет сукоб са руководством Кине. Руска страна је ове недеље, преко Министарства спољних послова, још једном изразила забринутост због оклевања кинеског руководства да помогне у заобилажењу западних санкција уведених Русији", рекао је извор, а преноси "Дејли стар".

Наводно, Русија врши притисак на Кину.

"Кинески другови су одговорили да помажу колико су у стању и колико желе, али би помоћ у блиској будућности могла бити значајно смањена ако руско руководство покуша да диктира шта да се ради" навео је извор.

Није било детаља о томе како Русија покушава да "диктира" Кини, иако наводне информације извора показују да Русија осећа притисак санкција. Већину ових казнених мера одредиле су Велика Британија и САД.

Ова вест долази само дан након што је Русија рекла да Кина подржава њен захтев да Путинови званичници буду присутни на било каквим мировним преговорима са Украјином.

Заменик руског министра спољних послова Михаил Галузин састао се са кинеским званичницима и рекао: "Констатовано је да је било каква дискусија о политичком и дипломатском решењу немогућа без учешћа Русије и узимања у обзир њених интереса у сфери безбедности".

Кина и Русија – партнерство без ограничења

Пекинг и Москва су прогласили своје пријатељство "без граница" у заједничкој изјави 4. фебруара 2022. године, када је руски председник Владимир Путин посетио Кину на Зимским олимпијским играма у Пекингу.

Једва месец дана касније, након што је Русија извршила инвазију на Украјину, извештавало се да се кинески званичници премишљају, објавио је тада "Волстрит журнал".

Међутим, две године након што је Русија започела свој текући рат у Украјини, чини се да Русија и Кина настављају да послују као и обично.

Кина није јавно критиковала одлуку председника Владимира Путина да изврши инвазију на Украјину.

Блиске везе између две земље допринеле су економској отпорности Русије и осујетиле су напоре Запада да примора Москву да оконча свој рат у Украјини.

Аналитичари су за "Саут Чајна морнинг пост" (SCMP) рекли да кинеска страна вероватно покушава да одлучи да ли су награде за зајам у јуанима вредне економских и политичких ризика односа са Русијом.

"Кинеске комерцијалне банке би такође требало да размотре безбедност и повраћај кредита у јуанима Русији, мимо политичких разлога. На пример, колика је премија за ризик, с обзиром на текући рат између Русије и Украјине, и како би заштитили валутне ризике с обзиром на велику волатилност руске рубље", рекла је за SCMP економисткиња Донг Јинјуе.

Последице секундарних санкција

Кинеске банке пооштравају контролу усклађености са руским предузећима јер се плаше да ће бити ухваћене у све рестриктивнијим санкцијама Запада Русији.

То укључује секундарне санкције које су САД одобриле у децембру, а које циљају на финансијске институције које помажу Русији да заобиђе ограничења.

Три велике кинеске државне банке обуставиле су плаћања из санкционисаних руских финансијских институција, јавила је руска новинска агенција Известија 21. фебруара.

Кремљ је признао проблеме са кинеским банковним трансакцијама, а портпарол Дмитриј Песков је раније овог месеца рекао да власти „раде“ на томе да о ситуацији разговарају са Пекингом.

Проблеми са кинеским платним системом

Руси су пријавили проблеме са коришћењем кинеског платног система UnionPay, који се у Русији навелико рекламирао као алтернатива картицама "виза" и "мастеркард" након што су се компаније за плаћање картицама повукле због рата у Украјини.

УнионПаy картице повезане са услугом Хуавеи Паy престале су да раде у Русији, известио је прошле недеље локални новински портал 66.ру, позивајући се на кориснике који кажу да нису могли да изврше плаћања. "Москва Тајмс" наводи да би ограничења могла бити резултат америчких санкција против руског националног система платних картица (НСПК), који обрађује све трансакције картицама УнионПаy у земљи.

Руска економија је претрпела ударац у виду од 13.000 ограничења и постала земља са највећом количином санкција на свету, према Карнегијевом фонду за међународни мир. Девизне резерве су замрзнуте и Русија је одсечена од СВИФТ банкарског система.

УнионПаy се нашироко рекламирао као кинеска операција спасавања Русије након што су западне компаније за плаћање картицама обуставиле операције у Русији због рата у Украјини и СВИФТ блокиран. То је постао један од неколико метода које су Руси могли да користе за плаћање у иностранству.

Блиц

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести