Које промене Брегзит доноси туристима?

ЛОНДОН:  Током прелазног периода у трајању од 11 месеци, који наступа вечерас у поноћ изласком Велике Британије из Европске уније, уследиће многе промене које ће се одразити и на путовања из те земље и у њу.
bregzit, tanjug ap
Фото: Tanjug (AP Photo/Frank Augstein)

Током периода транзиције Велика Британија ће остати уско повезана са ЕУ, али ће до 31. децембра 2020. бити сачињен нови трговински договор, безбедносни споразум и закони о имиграцији, пише ЦНН.

Европски парламент је у априлу 2019. године донео одлуку да грађани Велике Британије током раздобља транзиције могу да наставе да путују унутар ЕУ без визе, па британски туристи који путују у земље Европске уније не би требало да имају никакве проблеме, ако у њима остају мање од месец дана.

У тексту се међутим, наводи да још није јасно како ће туристи бити третирани од 2021. године, с обзиром на то да Велика Британија и ЕУ не могу легално да започну преговоре о својим будућим односима све до фебруара.

Бивша британска министарка за међународни развој Прити Пател изјавила је да ће, како год договор протекао, слобода кретања и могућност да грађани Европске уније раде у Великој Британији без визе бити укинута, преноси Индеx.хр.

Тренутно постоје планови да Велика Британија од следеће године постане део нове организације "Еуропеан Травел Информатион анд Аутхоризатион Сyстем", која ће омогућити грађанима који нису део Европске уније да путују без визе, иако постоји могућност да она до 2021. не буде покренута.

Ово би омогућило Британцима да путују унутар шенгенске зоне без визе уз накнаду од 7 евра, а "карта" би трајала три године и могла би да се купи онлине, али учешће Британије у овој организацији зависи од њиховог парламента који треба да омогући исте услове грађанима Европске уније и примени сличан електронски систем ауторизације приликом путовања.

Грађани би, према досадашњим анкетама, били задовољни оваквим исходом, пре свега јер је то јефтино решење које не захтева много компликација и папирологије.

Ипак, велика је вероватноћа да Велика Британија и Европска унија неће постићи споразум до краја 2020. године, што би, барем на неко време, могло да угрози слободно путовање између њих.

На самом почетку периода транзиције неће бити много промена, европски посетиоци ће и даље путовати с личним документима и електронским пасошима, али чак и ако споразум буде био постигнут до краја године, могуће је да ће страни путници морати да користе посебне линије на аеродромима и трајектним терминалима.

То би могло да доведе до знатног повећања кашњења летова и полазака трајеката, због чега би на аеродромима и лукама могло да дође до веће гужве него сада. Проблем би могао да настане код оних који из ЕУ путују у Велику Британију с личним документима, што вероватно неће бити могуће од следеће године.

Путовање аутомобилом, тунелом испод Ламанша или трајектом, у ЕУ и из Европске уније остаће непромењено до краја 2020, али ће после тога грађанима Велике Британије највероватније бити потребна интернационална возачка дозвола, као и различити документи зависно од земље у коју путују.

Осим тога, возачи ће морати да набаве посебни "зелени картон" код своје осигуравајуће компаније.Овај проблем може да се реши током преговора, па је могуће да ће ЕУ према британским возачима бити мање захтевна.Европска картица за здравствено осигурање, која гарантује здравствену негу свом власнику, важиће током транзиције, али то ће се веројатно променити од 2021. године.

Мало је вероватно да ће Велика Британија остати део овог система, што значи да ће њени грађани морати да плаћају здравствено осигурање приликом путовања.Према споразуму из 2017. године, грађани Европске уније не плаћају роминг када су у оквиру земаља ЕУ, што ће остати непромењено током примене, али није познато хоће ли се све вратити на старо од 2021.

За сада се саветује да Британци пре путовања провере услове са агенцијом како после путовања не би морали да плаћају астрономске рачуне.Ниједна мрежа у Великој Британији још није говорила о повратку роминга за грађане ЕУ, али би недостатак прописа у Европској унији могао да доведе до тога да роминг буде скупљи за путнике из Велике Британије.

Откако је одржан референдум о изласку Велике Британије из ЕУ, вредност фунте је знатно пала у односу на евро и долар.Избори на којима је Борис Џонсон изабран за премијера Британије и постављање стабилне владе накратко су ојачали фунту, али ће њен пад бити једна од главних тема у 2020. години, а 2021. је још неизвеснија по овом питању.

Ово би могло да доведе до другачије понуде туристичких агенција, које би се фокусирале на јефтиније дестинације.Међутим, британски туристи би скупље плаћали путовања на дестинације које су оквиру Европске уније, нарочито после периода транзиције.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести